Szczepienia - rozmnażanie roślin wczesna wiosna 2017

 

Jak co roku szczepimy - rozmanażamy rośliny.

Obecna statyska jest w opracowaniu (2016)

58 750 szt roślin szczepionych wczesną wiosną w ponad 1100 odmianach to statystyka 2014 roku.

 
 Poprzednie lata:

Sporą część roślin rozmnażamy w naszej szkółce poprzez tak zwane szczepienie.

Szczepienie jest techniką odpowiednich nacięć podkładki, czyli rośliny z korzeniem rosnącej w gruncie lub pojemniku oraz dopasowanie do niej szlachetnego materiału genetycznego w postaci kawałka pędu odmiany pożądanej. Odmiana rośliny jaką zaszczepiamy ma rosnąć korzystając z podkładki i dać tym samym odpowiedni krzew bądź drzewo. Kawałek pędu nazywa się zrazem bądź oczkiem, zależnie od technologi i sposobu połączenia tych dwóch roślin. Szczepienie to właśnie łączenie podkładki i zraza lub podkładki i oczka, czyli okulizacja.

Jest to efektywna metoda rozmnażania pozwalająca na uszlachetnienie rośliny (podkładki) nadając jej żądane cechy: wzrost, owocowanie, pokrój, ulistnienie oraz kwitnienie.

Mając na uwadze odpowiedni dobór podkładki do konkretnej rośliny, którą chcemy wyhodować, uzyskujemy po określonym czasie odpowiedni wielkościowy i jakościowy krzew bądź drzewko właściwe, czyli odmianę, która później trafia do handlu. Technika szczepień nie jest prosta, jest czasochłonna i udatność uzależniona jest czasem od bardzo wielu czynników. Stąd też i wyższa cena za tak rozmnażane rośliny.

Szczepienia w naszej szkółce odgrywają bardzo dużą rolę w całości strategii produkcyjnej. Dzięki tej metodzie rozmnażamy bardzo dużą liczbę gatunków i odmian. Miedzy innymi sosny, świerki jodły, buki, rokitniki, klony, brzozy, lipy, dęby, wiśnie ozdobne, nieszpułki, świdośliwy, robinie akacjowe, derenie, trzmieliny, jarzębiny, kaliny, bzy czarne, lilaki i wiele innych.

Prawie wszystkie te rośliny zostały wprowadzone do rejestru handlowego szkółki.

W miesiącach lipiec i sierpień szczepione-okulizowane są drzewa owocowe w naszych szkółkach. Zajmujemy się produkcją wszystkich typowych drzew owocowych takich jak: jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy, brzoskwinie, nektaryny, morele, pigwy. Systematycznie co roku wprowadzamy nowe odmiany jak również specjalizujemy się w produkcji starych odmian które zyskują coraz większe uznanie wśród naszych klientów.

 


 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »