Czarcie miotły, chimery,mutacje roślinne w naszych szkółkach.

 

    W naszych szkółkach udało nam się również uzyskać, wynaleźć nowe odmiany roślin powstałe z mutacji gatunku wyjściowego. Produkując wiele roślin i oczywiście bacznie je obserwując można wynaleźć ciekawostki będące mutacjami roślin, gatunków wyjściowych. Opis cech jest rzeczą ciekawą jak i również badanie zachowania w czasie, przeciągu lat charakteru rozwoju tych roślin.

    Trudno powiedzieć czy staną sie w przyszłości znaną na rynku rośliną, oraz czy i to najważniejsze będą trwałą nowa odmianą. Jest to proces wieloletniego testowania rośliny, mnożenia jej a tym samym poznania jej cech utrwalonych w tej mutacji.

    Poniżej przedstawiamy rośliny- czarcie miotły w szerokim tego znaczenia pojęciu które zostały wyselekcjonowane i odpowiednio nazwane w naszych szkółkach w ostatnich latach.

  Acer_saccharinum_Vita     Acer_saccharinum_Vitaa

 Acer saccharinum 'Vita'


 

 

  Abies concolor Pendula Decora     Abies concolor Pendula Decora

 Abies concolor 'Oleszka'    Odmiana jodły o ciekawym parasolowato zwisającymi gałęziami rosnąca średnio silnie, pionowo w górę z  gałęziami zwisającymi jakby pod ciężarem śniegu. Wybarwienie niebiesko-sine raczej typowe, igły i gałązki podobne do gatunku wyjściowego. Odmiana wynaleziona w naszej szkółce otrzymana z siewek jodły kalifornijskiej obecnie rozmnażana przez szczepienie.

   Swego czasu kilkanaście lat temu sprzedaliśmy ją zapalonemu ogrodnikowi właśnie z miejscowości Oleszka który później powiadomił nas o nietypowych cechach tej jodły posadzonej i pielęgnowanej w jego ogrodzie. 


 

 

Berberis thunbergii Lidia    

Berberis thunbergii Lidia

 

Berberis thunbergii 'Lidia'


Tilia x Konieczko     Tilia x Konieczko

 Tilia x 'Konieczko'


 

     Pinus sylvestris Kalinow  

 Pinus sylvestris 'Kalinow'


 

Euonymus europaeus Albovariegata     Euonymus europaeus Albovariegata
Euonymus europaeus 'Albovariegata' Ciekawa i dobrze rokująca odmiana trzmieliny pospolitej - europejskiej o białym przebarwieniu liści i wzroście nieco mniejszym niż typ.Nasion jeszcze nie rozpoznano. Wynaleziona i nazwana w naszej szkółce w roku 2008 .
 

 

Euonymus europaeus  'Fastigiata Compacta' Ciekawa i nowa domiana wynaleziona 2008 roku w naszej szkółce stąd i nazwa własna nadana tej roślinie. Charakteryzuje się średnim wzrostem z wzniesionymi prawie pionowo gałązkami. Liście lancetowate gęsto ułożone na pędach. Nasion jeszcze nie stwierdzono.


Pinus nigra  'Carolin'  Odmiana  sosny czarnej wychodowana w naszej szkółce charakteryzuje sie wąskim, kolumnowym kształtem, przyrost średnio silny ,igły prostopadle odstające od pędów, jasnozielone delikatne i miękkie .


Pinus nigra   'Jula'  Charakteryzuje się bardzo wąskim pokrojem,wolnym wzrostem, krótkimi igłami gęsto osadzonymi na pionowo stojących pędach. Wybarwienie podobne do typu,trochę ciemniejsze ,pączki duże jasne.


 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »