Wysyłka roślin rozpoczęta

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu 24h.

Cedrela chińska

Toona sinensis
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
30,00 zł

Koszt wysyłki: 

paczka do 30kg: 19,50 zł
każda następna: 10,00 zł
odbiór osobisty: 0,00 zł

Paczka zawiera od 15 do 30 roślin w zależności od wielkości pojemników.

Toona sinensis (syn. Cedrela sinensis)

Na stanowiskach naturalnych dorasta przeciętnie do około 25 m, ale w korzystnych warunkach maksymalnie osiąga wysokość nawet 40 m przy średnicy pnia na wysokości pierśnicy dochodzącej do 1, 5 m, w uprawie zazwyczaj jednak jej wysokość nie przekracza 12 m. Jest szybko rosnącym, ale i długowiecznym drzewem, po 5 latach od wysiewu może osiągnąć nawet ponad 4 m wysokości w sprzyjających warunkach. Naturalny zasięg występowania obejmuje południowo-wschodnią Azję, od tropików (Malezja, Indie) aż do północnych Chin, rośnie tam przeważnie na zboczach górskich. Liście bardzo duże, przypominają liście Bożodrzewu, ale są zazwyczaj parzysto pierzastozłożone, osiągają przeciętnie długość 30-60 cm, ale na pędach odroślowych mogą one osiągać do 120 cm, składają się z 16 do 20 par listków, naprzeciwlegle lub nieco skrętolegle ułożonych, wąskich lancetowatych i zaostrzonych na wierzchołku, długości około 15 cm i szerokości około 4 cm. Kwiaty pojawiają się na starszych okazach, są obupłciowe, białe lub lekko zaróżowione, bardzo drobne, mają około 0, 4 cm średnicy, bardzo przyjemnie pachnące, zebrane w długie wiechy, zwisające poniżej liści, osiągające długość 30-50 (maks. do 100) cm. Kwitnie wczesnym latem. Korowina pnia na młodych okazach gładka, a na starszych bruzdowana, szara lub ciemnobrązowa. Nacięta kora wytwarza aromatyczny czosnkowo-pieprzowy zapach, a korzenie pachną czekoladą. Owocem jest pękająca czerwonawo-brązowa lub brązowa torebka długości około 2 cm, zawierająca oskrzydlone nasiona, dojrzewają pod koniec lata.

Uprawa i zastosowanie:

Niewymagająca roślina i łatwo przystosowująca się do różnych warunków glebowych, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, dostatecznie wilgotnych (choć dobrze znosi suszę), ale przepuszczalnych, w miejscach słonecznych (choć toleruje niewielkie ocienienie), dobrze rośnie też na glebach o odczynie zasadowym. Na wiosnę młode przyrosty mogą być uszkadzane przez późne przymrozki. Młode pędy i liście, są jadalne i zarazem lecznicze, mające m. in. bardzo duże właściwości antyutleniające i antynowotworowe, jedne z największych wśród warzyw, są jadalne po ugotowaniu (dodawane do zup) lub po usmażeniu (np. duszone z daniami mięsnymi), przypominają w smaku cebulę lub por, są dość bogate w witaminy. Pąki kwiatowe i niedojrzałe owoce również są jadalne. Liście są wykorzystywane także do sporządzania herbaty. Od wieków wykorzystywana leczniczo w chińskiej medycynie, przy cukrzycy, biegunkach, jako środek przeciwgorączkowy, przy chorobach kobiecych i niepłodności u mężczyzn, chorobach wątroby. Bywa stosowana jako pasza dla zwierząt. Drewno jest delikatnie pachnące i cenne, przypomina mahoń, bardzo wytrzymałe i łatwe w obróbce, wykorzystywane m. in. w meblarstwie oraz do wyrobu instrumentów muzycznych. Małe gałązki gdy spalane wydają przyjemną woń, używane bywają jako kadzidełka. Drzewo o dużych walorach ozdobnych, odporne na choroby i szkodniki. Przycięte nisko nad powierzchnią gleby tworzą (podobnie jak Bożodrzew) silne pędy odroślowe (rośnie nawet silniej od Paulowni) z bardzo dużymi, nieco palmowymi liśćmi. Przycinanie sprzyja także wytwarzaniu młodych, bardziej delikatnych w smaku pędów i liści. Podobnie jak Bożodrzew ma tendencje do wydawania odrośli korzeniowych, nie jest jednak tak inwazyjna, odrośla mogą wyrastać w obrębie do 15 m od pnia, jeśli się pojawią należy je usuwać, wykopując, albo odcinając, co może stanowić problemem w małych ogrodach. Piękne drzewo parkowe, dające sporo cienia.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Typ rośliny drzewa liściaste
Pokrój wzniesiony-stożkowaty
Tempo wzrostu szybkie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 3m do 4m
Docelowa wysokość od 5m do 10m
Barwa liści / igieł zielone
Odporność na mrozy ograniczona
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, żyzna
Stanowisko półcieniste, słoneczne
Zastosowanie do ogrodów przydomowych, parki
Walory ozdobne zimozielone, barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, dekoracyjne liście / igły, ozdobne pędy, ozdobne szyszki