Cedr himalajski

Cedrus deodara
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Cedrus deodara

Duże iglaste drzewo pochodzące z zachodnich Himalajów. Osiąga nawet 40m wysokości obwód pnia sięga nawet do 3m średnicy. Pokrój stożkowy lekko opadający. Pędy jednoroczne grubo owłosione. Igły 2, 5cm smukłe, usadowione pojedynczo na długich pędach. Kolor waha się od jasnozielonych do zino niebieskich. Żeńskie szyszki od 7do 13cm długości, dojrzałe pękają i uwalniają skrzydlate nasiona.

Ze względu na bardzo trwałe drewno wykorzystywane jest jako materiał budowlany. W starożytności wykorzystywany do budowy świątyń, ale nie tylko drewno było wykorzystywane przez wojska do budowy np. Koszar, mosty, kanały, wagony kolejowe. Wewnątrz drewno jest bardzo aromatyczne i używane do kadzidła. Olejek jest również wykorzystywany do odstraszania owadów i właśnie dlatego budowano z tego drewna pomieszczenia do przechowywania ziarna czy owsy. Smarowano nim nogi bydła czy wielbłądów. Posiada również właściwości antygrzybiczne. Jest wykorzystywany przy aromaterapi, dodaje się go również do mydła perfumowanego, odświeżaczy powietrza i past do podłogi.

Cedr himalajski jest powszechni stosowane w uprawie jako drzewo ozdobne do sadzenia w parkach i ogrodach ale w ograniczonym obszarze o łagodnych zimach. Toleruje temperaturę do -21C

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Cedr himalajski
Twoja ocena