Sezon rozpoczęty! Rośliny wysyłamy w 3 dni robocze :)

Bambusy cieniolubne

Bambusy to zwyczajowa nazwa wszystkich gatunków traw należących do podrodziny bambusowatych (Bambusoideae). Są to pochodzące z ciepłych stref rośliny tropikalne, silnie i bardzo szybko rosnące, dorastające nawet do 20 m wysokości. Niektóre mogą tworzyć zarośla przypominające lasy. Niektóre gatunki dobrze znoszą niskie temperatury i te mogą być uprawiane także w Polsce. Należą do nich m.in. Fargesia, Phyllostachys, Sasa, Pleioblastus, Pseudosasa, Indocalamus itd.

Jak wygląda bambus?

Bambusy to duże, bujnie rosnące trawy. Najwyższe uprawiane w Polsce gatunki dorastają do 4-5 metrów. Pędy bambusów wyrastają z podziemnych kłączy i są mocne, drewniejące, mogą się rozgałęziać. Średnica pędów u niektórych gatunków może dochodzić nawet do 30 cm. Liście różnej wielkości, wyrastające z pędów. Są także gatunki bambusów, które są niskie i są traktowane jako rośliny okrywowe.

Jak kwitnie bambus?

Bambusy zaczynają kwitnąć dopiero po kilkudziesięciu latach. Kwitnienie bambusów w uprawie nie jest pożądane, ponieważ najczęściej prowadzi do zamierania roślin. Jest to spowodowane faktem, że wytwarzająca kwiaty roślina zużywa wszystkie zapasy składników pokarmowych, nie wytwarzając przy tym liści, dzięki którym mogłaby te zapasy uzupełniać. Dlatego pojawiające się zaczątki kwiatów należy usuwać.

Czy bambusy są zimozielone?

Uprawiane w Polsce bambusy nie zrzucają liści samoistnie przed zimą i w łagodne zimy mogą pozostać ulistnione. Liście opadają dopiero po wystąpieniu większych mrozów, w wyniku ich uszkodzenia przez niskie temperatury.

Czy bambusy są ekspansywne?

Niektóre bambusy są ekspansywne i mogą szybko porastać nie przeznaczoną dla siebie przestrzeń. Tak rozrastają się np. fylastachysy (Phyllostachys) oraz pseudosasy (Pseudosasa). Aby nie dopuścić do nadmiernego rozrastania się bambusów, należy wokół przeznaczonego dla nich stanowiska zastosować specjalne bariery korzeniowe. Aby bariera skutecznie “zatrzymała” bambusy w miejscu, powinna być solidna i gruba i sięgać co najmniej 50-60 cm w głąb gleby. Najczęściej w tym celu stosuje się plastikowe osłony z grubej, trwałej folii.

Inne z popularnych w Polsce bambusów, fargesje (Fargesia) tworzą zwarte kępy i nie mają tendencji do nadmiernego rozrastania się, więc w ich przypadku bariery korzeniowe nie są potrzebne.

Jakie wymagania ma bambus?

Co najmniej kilka gatunków bambusów można uprawiać w Polsce w gruncie, jak wymienione wyżej: Fargesia, Phyllostachys czy Pseudosasa. Są one stosunkowo oporne na mróz, ale wymagają miejsca osłoniętego i zacisznego, a także zabezpieczenia przed mrozem. Szczególnie wrażliwe na uszkodzenia mrozowe są bambusy młode, świeżo sadzone oraz rosnące w pojemnikach.

Bambusy wymagają gleby żyznej i zasobnej. Mają duże potrzeby wodne i nie powinny być narażane na suszę. W czasie upałów wymagają podlewania. Chociaż kojarzą się ze stanowiskami mokrymi, większość bambusów źle znosi stojącą wodę i gorzej zimuje w takich warunkach. Dlatego najlepsza dla nich jest ziemia gliniasto-piaszczysta, stale umiarkowanie wilgotna, ale przepuszczalna.

Zarówno pełne słońce, jak i półcień są odpowiednie dla bambusów. Niektóre gatunki dobrze rosną także w pełnym cieniu. Należy pamiętać, że rośliny rosnące na stanowisku słonecznym wymagają częstszego i bardziej starannego podlewania w czasie lata.
Podlewanie bambusów jest wskazane także zimą, zwłaszcza jeśli liście nie opadły i pędy są ulistnione.

Jak zabezpieczać bambusy przed zimą?

Dobre zimowanie bambusów zależy przede wszystkim od zabezpieczenia systemu korzeniowego i kłączy, z których wyrastają nowe pędy. Wówczas nawet, jeśli zima będzie wyjątkowo mroźna i nadziemne pędy przemarzną, roślina odbije z ziemi.

Zabezpieczenie bambusów przed mrozem polega na obsypaniu kępy ściółką w postaci częściowo rozłożonych liści drzew lub innym materiałem organicznym o drobnej strukturze. Sprawdzi się w tej roli nawet drobno mielona kora. Należy to zrobić po zamarznięciu gleby, a ściółka powinna mieć minimum 10 cm grubości. Ważne jest staranne ściółkowanie, także wewnątrz kępy.

Jak przycinać bambusy?

Pędy bambusów są wieloletnie, zwykle przeżywają kilka lat. Wiosenne przycinanie bambusów polega na niskim wycięciu pędów starych, zasychających, uszkodzonych oraz najsłabszych. Dobrą praktyką jest także usuwanie części pędów zdrowych, aby rozluźnić kępę i zrobić miejsce na nowe pędy, które odmłodzą roślinę.
Cięcie należy wykonać wczesną wiosną, kiedy ryzyko dużych mrozów jest już minimalne, a bambusy jeszcze nie rozpoczęły wegetacji.

Z powodzeniem można także stosować cięcie formujące bambusów. Można je ciąć także od góry, ograniczając ich wysokość. Dość częste, zwłaszcza w przypadku bambusów tworzących zarośla, jest usuwanie liści z dolnej części łodyg. Pozwala to wyeksponować atrakcyjny wygląd prostych, smukłych, gęsto wyrastających obok siebie pędów.

Jak nawozić bambusy?

Coroczne zabezpieczanie bambusów przed zimą za pomocą liściastej ściółki, której większość pozostaje po zimie, dostarcza sporej ilości składników pokarmowych i dodatkowe nawożenie może nie być potrzebne.
Na słabszych glebach można wspomóc szybki wzrost bambusów za pomocą kompostu, dobrze rozłożonego obornika lub nawozów mineralnych wieloskładnikowych, zawierających wszystkie potrzebne makro- i mikroelementy. Nawóz należy stosować wiosną i wczesnym latem. Od końca lipca nawożenie nie jest wskazane.

Jakie jest zastosowanie bambusów?

Bambusy są jeszcze rzadkie w naszych ogrodach, ale zasługują na uwagę. Z ich pomocą można utworzyć malowniczy zagajnik albo uzyskać zwarte, gęste kępy ulistnionych pędów. Bambusy to doskonały sposób na szybkie uzyskanie wysokiej, zwartej ściany zieleni.
Bambusy są szczególnie polecane do ogrodów w stylu nowoczesnym, gdzie wprowadzają niecodzienny wygląd i trochę egzotyki.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Fargesia 'Jiuzhaigou 8'

  Fargesia
  sadzonki ukorzeniane
  47,95 zł
  Dostępny
 2. Fargesia denudata 'Xian 2'

  Fargesia denudata
  sadzonki ukorzeniane
  47,95 zł
  Dostępny
 3. Pseudosasa japońska

  Pseudosasa japonica
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  118,00 zł
  Wyprzedane
 4. Fylostachys czarny

  Phyllostachys nigra
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 5. Fylostachys gniazdowy

  Phyllostachys nidularia
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko