Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Buk (Fagus)

Buk (Fagus) to rodzime, potężne drzewo, dorastające w lasach nawet do 50 m wysokości, o rozłożystej, zacieniającej podłoże koronie, błyszczących, jasnozielonych liściach i jasnopopielatej, gładkiej korze.

Monumentalny, dostojny buk najlepiej wygląda jako soliter. Zasługuje na reprezentacyjne miejsce w dużym ogrodzie lub parku.

Jak wygląda buk

Buki to w duże, majestatyczne drzewa, osiągające do kilkudziesięciu metrów wysokości i wytwarzają szeroką koronę. Wybierając dla niego miejsce w ogrodzie weź pod uwagę jego docelowe rozmiary!

Obok gatunku, w ogrodach i szkółkach możesz spotkać odmiany buka, które bardzo mocno różnią się od gatunku. Znajdziesz wśród nich drzewa i krzewy o pokroju wąskokolumnowym lub płaczącym, o liściach gładkich lub fantazyjnie powyginanych, zielonych, bordowych lub pstrych. 

Buk nie rośnie zbyt szybko i potrzebuje dużo czasu na osiągnięcie swoich finalnych  rozmiarów. Dzięki gładkiej, jasnoszarej korze buk wygląda interesująco nawet zimą. Liście buka są gładkie i błyszczące, a jesienią przepięknie się przebarwiają. Kwiaty buka są niepozorne, ale owoce - bukiew - nie tylko ciekawie wyglądają na drzewie, ale także są jadalne. 

Właściwości i zastosowanie buka

  • Zarówno potężnie rosnące buki jak i ich karłowe odmiany mają duże walory ozdobne. Duży wybór buków sprawia, że bez problemu znajdziesz odmianę, która sprawdzi się w Twoim ogrodzie. Jeśli masz duży ogród, możesz na środku trawnika posadzić mocno rosnącą odmianę buka zwyczajnego, aby pełniła funkcję solitera i nadawała ogrodowi charakter. Do małego ogrodu oraz do kompozycji barwnych i pokrojowych możesz wybrać odmiany kolumnowe lub karłowe, o różnych kolorach i kształtach liści. 
  • Obok dębu, buk to najchętniej wybierany gatunek na drzewo pomnikowe i pamiątkowe. Buki są długowieczne i dostojne, idealnie nadają się do tego, aby upamiętniać doniosłe wydarzenie lub przypominać Ci ważną dla Ciebie osobę. 
  • Buk jest świetnym drzewem żywopłotowym. Na żywopłot nadają się wszystkie odmiany o wzniesionym pokroju. Odmian kolumnowych prawie nie musisz ciąć poza korygowaniem wysokości. Posadzony w formie żywopłotu buk zwyczajny wymaga regularnego i intensywnego cięcia. Dzięki temu żywopłot mocno się zagęści i stworzy zwartą ścianę, która będzie pełnić swoją ochronną rolę nawet zimą, w okresie bezlistnym. 
  • Nasiona buka to graniaste orzeszki, które po uprażeniu nadają się do spożycia i - co istotne - bardzo dobrze smakują! Zmielone (po wysuszeniu) orzeszki zmieniają się w mąkę, którą można dodawać do wypieków. W trudnych czasach uprażona i zmielona bukiew stanowiła substytut kawy. Olej wyciskany na zimno z bukwi cechuje się bardzo dobrymi właściwościami prozdrowotnymi.  
  • Bukiew smakuje nie tylko ludziom, jest także dużym przysmakiem dla zwierząt, głównie dla dzików. Szeroka i rozłożysta, gęsta korona buka może służyć wielu zwierzętom za schronienie i miejsce do gniazdowania. 

Najpopularniejsze odmiany buków

Wymagania buka

  • Buk, jako rodzime drzewo leśne, jest bardzo dobrze przystosowany do polskich warunków klimatycznych. Jego uprawa nie wymaga od Ciebie specjalnego przygotowania gleby ani dużego zaangażowania w pielęgnacji. 
  • Buki mają głęboki system korzeniowy, zatem ich uprawa na płytkich glebach może być utrudniona. Jeśli Twój ogród znajduje się w miejscu, gdzie dominują gleby płytkie lub piaszczyste, wybierz raczej buki osiągające mniejsze rozmiary. 
  • Pełne słońce nie jest konieczne do prawidłowego wzrostu buków, chociaż jest wskazane, zwłaszcza dla odmian o barwnych liściach. W cieniu liście nie wybarwiają się właściwie. 

Uprawa i pielęgnacja buka

Buk posadzony na odpowiednim dla siebie stanowiku jest “bezobsługowy”, nie wymaga podlewania (poza okresem świeżo po posadzeniu), okrywania na zimę ani zabiegów ochronnych. Jest doskonałym wyborem dla osób, którym zależy na pięknym ogrodzie, ale bez dużego nakładu pracy. 

Regularnego cięcia wymagają natomiast bukowe żywopłoty. Jeśli zależy Ci, aby Twój żywopłot z buka był zwarty i ładnie zagęszczony od samego dołu, nie pomijaj cięcia, zwłaszcza przez pierwsze kilka lat po posadzeniu, kiedy formuje się najniższa część żywopłotu. 

Czym wyróżniają się nasze sadzonki?

W Szkółkach Konieczko znajdziesz zarówno rozmnażanego z siewu buka zwyczajnego, jak i liczne odmiany buka rozmnażane przez szczepienie. Niezależnie od formy rozmnażania, możesz liczyć na zdrowe i odpowiednio ukorzenione rośliny, które niezwłocznie po posadzeniu podejmą wzrost i będą zdobić Twój ogród przez wiele lat.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

Produkty 2

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Buk zwyczajny 'Interrupta Purpurea'

    Fagus sylvatica
    szczepienie
    Ocena:
    100%
    58,55 zł
    Wyprzedane
  2. Buk wschodni 'Iskander'

    Fagus orientalis
    szczepienie
    Ocena:
    100%
    64,99 zł
    W produkcji

Produkty 2

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko