Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Buk amerykański (wielkolistny)

Fagus grandiflora
Atlas

Fagus grandiflora

Piękne, średniej wielkości drzewo, dorastające do 30 m wysokości, o szerokiej, rozłożystej, ale dość luźnej koronie. Naturalnie rośnie w umiarkowanym klimacie wschodnich obszarów Ameryki Północnej. Pierwszą cechą, która wyróżnia ten gatunek, ale jest też charakterystyczna dla buków jest ładna, nadzwyczaj gładka kora o szarym odcieniu. Jednak największym atutem tego gatunku są liście, które w spektakularny sposób zmieniają ubarwienie w trakcie sezonu. Wczesną wiosną liście mają kolor ciemnopurpurowy, również pąki są w tym odcieniu. Późną wiosną liście zaczynają się zielenić i przez jakiś czas są dwubarwne, zielono purpurowe, latem z kolei są już całkiem zielone. Młode liście są dodatkowo bardzo gładkie i lśniące, później ich powierzchnia staje się bardziej szorstka. Są bardzo ostro ząbkowane na brzegach i spiczaście zakończone o dość głębokim unerwieniu, podłużno-owalne.

Jesienią liście ponownie zmieniają kolor i przez długi czas cieszą oczy złocisto złotą barwą. Gatunek ten kwitnie na przełomie kwietnia i maja, a następnie pojawiają się ciekawe owoce w kształcie okrągłych zielonych skorup pokrytych kolcami. Znajdują się w nich po dwa trójkątne orzeszki. Buk amerykański rośnie raczej powoli, ale jest drzewem długowiecznym, częste są okazy liczące nawet 400 lat! Najdorodniej rośnie na glebach gliniastych bogatych w próchnicę i wilgotnych. Niegdyś jego orzechy stanowiły nie lada rarytas w Stanach Zjednoczonych, a młode liście stanowiły dodatek do sałatek. Obecnie najczęściej wykorzystuje się drewno tego gatunku jako bardzo dobrej jakości surowiec do produkcji mebli.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Buk amerykański (wielkolistny)
Twoja ocena

NASZA OBIETNICA DLA CIEBIE ...

Oferta
Nasze rośliny dostarczamy wyłącznie z naszej szkółki, każda roślina jest wybierana ze względu na jej przydatność, owoce lub piękne atrybuty i ich wartość dla polskiego ogrodu i krajobrazu. Staramy się utrzymywać wyjątkową ich gamę, od rodzimych po niezwykle i rzadko spotykane.

Środowisko

Prowadzimy naszą szkółką na zasadach ekologicznych, wszystkie nasze doniczki, sadzenie, przenoszenie i pielenie są wykonywane ręcznie i używamy kompostu bez torfu, staramy się mieć jak najmniejszy wpływ na naszą planetę i zawsze szukamy sposobów na poprawę.

Jakość

Jakość roślin jest dla nas szczególnie ważna. Kiedy kompletujemy Twoje zamówienie, wybieramy najlepszy możliwy rozmiar i kształt dla gatunku i zawsze sprawdzamy, czy są zdrowe korzenie i szczepy. Bardzo poważnie podchodzimy do zdrowia roślin i regularnie sprawdzamy naszą szkółkę pod kątem oznak szkodników i chorób.

Każda nasz roślina jest opisana i oznaczona paszportem roślin potwierdzającym że rośliny są wolne od agrofagów kwarantannowych.

Obsługa

Mamy wykwalifikowany zespół, który dokłada wszelkich starań, aby nasze rośliny dotarły do ​​Ciebie w jak najlepszym stanie, naszym priorytetem jest dostarczenie inspirującej oferty najwyższej jakości roślin z doskonałą obsługą klienta, niezależnie od tego, czy korzystasz z naszego sklepu internetowego, czy dzwonisz do naszej szkółki.


Jesteśmy zespołem z pasją, który uwielbia to, co robimy i zawsze służymy radą lub odpowiedzią na wszelkie pytania - telefonicznie +48 502 502 103 lub e-mailem drzewa@drzewa.com.pl czy osobiście w naszej szkółce. Nasza szkółka jest otwarta od poniedziałku do soboty.

 

Przewodnik po rozmiarach doniczek

Większość roślin sprzedawanych online przez Szkółki Konieczko pochodzi z doniczek różnej wielkości. Większość rozmiarów doniczek określana jest przez ich pojemność w litrach, z wyjątkiem doniczek o pojemności mniejszej niż 1 litr, które zwykle określa średnica górnej części doniczki.

Poniższa tabela podaje przybliżone wymiary popularnych rozmiarów doniczek, które stosujemy w Szkółka Konieczko. Rozmiary są jedynie orientacyjne, ponieważ dokładne wymiary różnią się w zależności od producenta pojemnika.

Rozmiar doniczki Oznaczenie doniczki Średnica doniczki (góra) Średnica doniczki (podstawa) Wysokość doniczki
9cm P9 9,0 cm 6,0 cm 8,5 cm
11cm P11 11,0 cm
1 litr C1 13,0 cm 10,0 cm 11,0 cm
1,5 litra C1,5
2 litry C2 17,0 cm 12cm 13,0 cm
3 litry C3 19,0 cm 13cm 15,0 cm
4 litry C4 20,0 cm 15,5 cm 16,5 cm
5 litrów C5 22,5 cm 16,5 cm 18,0 cm
7 litrów C7 25,0 cm 19,0 cm 20,0 cm
10 litrów C10 28,0 cm 24,0 cm 22,5 cm
15 litrów C15 33,0 cm 25,5 cm 30,0 cm
20 litrów C20 35,5 cm 27,5 cm 32,5 cm
25 litrów C25 38,5 cm 30,0 cm 35,0 cm
30 litrów C30 41,0 cm 33,0 cm 36,0 cm
40 litrów C40 50,0 cm 35,5 cm 45,0 cm

Uwaga na temat zamawianych roślin

Należy pamiętać:  

  1. Rośliny rozwijają się indywidualnie i dlatego mogą różnić się rozmiarem, kształtem lub kolorem od naszych zdjęć produktów.
  2. W okresie zimowym (od grudnia do marca lub kwietnia) rośliny oferowane w przedsprzedaży, oznacza to że możesz zamówić sadzonki z wysyłką na wiosnę. Przy każdej sadzonce podajemy orientacyjny termin wysyłki.
  3. Wysyłane rośliny są na różnych etapach rozwoju w zależności od sezonu i są wysyłane, na przykład, bez liści, pączkowane lub przycinane.
  4. Wczesną wiosną i późną jesienią niektóre rośliny wysyłane są w formie bezlistnej, jest to jak najbardziej normalna sytuacja w naturze.
  5. Wszystkie nasze rośliny ozdobne są doniczkowane, możesz je sadzić do gruntu przez cały sezon od wiosny do później jesieni. Możesz również roślinę zostawić w doniczce, ale zalecamy przesadzenie do większego pojemnika.
  6. Niektóre drzewa i krzewy owocowe są kopane z gruntu szczególnie te sprzedawane w sezonie jesiennym i wczesnowiosennym. Przy każdej sadzonce informujemy o tym.
  7. Dla bezpieczeństwa roślin, wysyłkę sadzonek prowadzimy od poniedziałku do środy. Dzięki temu unikamy sytuacji że paczka trafi na weekend na magazyn kurierski.
  8. Wysyłka roślin uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Zastrzegamy sobie prawo wstrzymania wysyłki w przypadku złej pogody
  9. O dokładnej dacie wysyłki roślin z przedsprzedaży będziemy informowąć każdego klienta telefonicznie lub mailowo. Dokładny termin zależy od pogody i tego czy roślina obudziła się po zimie i jest gotowa na wysyłkę.

Jako eksperci od roślin, chcemy, abyś mógł cieszyć się pełnym rozkwitem i naturalną siłą wzrostu po posadzeniu w ogrodzie. Wystarczy trochę cierpliwości, światła i wody!

Charakterystyka rośliny
Więcej informacji
Nazwa łacińska Fagus grandiflora
Producent Szkółki Konieczko - Dział ozdobny
Pojemnik C2 – 2l
Waga sadzonki [kg] 2.00 kg
Pokrój wzniesiony
Wymagania słoneczne do półcienia
Szczepienie szczepione
Zastosowanie aleje i szpalery, rosnące pojedynczo (soliter)
Styl ogrodu ogrody podmiejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne, ogrody leśne, ogrody skandynawskie
Rodzaj gleby gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przepuszczalna, żyzna
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu normalne
Sposób rozmnażania szczepienie
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Docelowa rozpiętość od 5 m do 10 m
Wysokość docelowa powyżej 20 m
Kolor owoców brązowy
Owoce rodzaj jadalne
Pora owocowania lato
Pora dojrzewania owoców sierpień, wrzesień
Barwa liści / igieł ciemnozielone
Pora kwitnienia późna wiosna
Odporność na mrozy bardzo dobra do -32°C
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe jadalne owoce nietypowe, dla ptaków i zwierząt
Walory ozdobne barwna dekoracyjna kora, dekoracyjne owoce, dekoracyjne liście, błyszczące liście, dekoracyjne liście / igły, przebarwiają się jesienią
Miejsce sadzenia las przy domu
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko