Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Przedsprzedaż drzew i krzewów owocowych rozpoczęta

Twoje zamówienie wyślemy po 6 października 2022 roku (przybliżony termin wysyłki uzależniony jest od pogody i kolejności zamówień).
Pozostałe rośliny wysyłamy na bieżąco w ciągu 1-2 dni od poniedziałku do czwartku.

Brzoza ojcowska

Betula oycoviensis
35,00 zł
Wyprzedane

Betula oycoviensis

Podobna do brzozy brodawkowatej, ale niższa i bardziej krzaczasta, o drobniejszych i słabiej unerwionych liściach, krótszych kwiatostanach, dorasta zazwyczaj do 8 m, rzadziej do kilkunastu metrów. Kwitnie w bardzo młodym wieku, a owocostany pozostają przez cała zimę na krótkopędach. Korowina pnia biała. Występuje w południowej Polsce, ale bardzo rzadko, m. in. na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Beskidach oraz w Sudetach i podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Poza tym znana jest także z pojedynczych stanowisk m. in. w Szwecji, Danii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Rumunii i w Rosji.

Uprawa i zastosowanie:

Roślina ta bezwzględnie wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego, pozbawionego roślinności konkurencyjnej, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu. Preferuje gleby gliniaste o kwaśnym odczynie. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Nie jest rośliną bardzo ekspansywną i może być uprawiana w niezbyt dużych ogrodach przydomowych. Warto byłoby częściej sadzić tę brzozę szczególnie w ogrodach przyszkolnych (ze względu na wartość edukacyjną), osiedlach i w parkach przyczyniając się do jego zachowania i ochrony oraz zwiększenia ogólnej liczby tych roślin w naszym kraju.

Ciekawostki:

Brzoza ta została po raz pierwszy opisana w Polsce, jest mieszańcem brzozy brodawkowatej oraz nie występującej obecnie na stanowiskach naturalnych brzozy Szafera (B. szaferi), a która została odkryta najpierw w warunkach sztucznych. Można ją otrzymać przez krzyżowanie wsobne osobników brzozy ojcowskiej. Ujawnia jednak cechy niekorzystne i słaboprzystosowawcze, jest ona (b. Szafera) wrażliwa na mrozy i odznacza się słabą żywotnością, ale sporadycznie, choć niezwykle rzadko i tylko na krótko pojawia się ona także w rejonach występowania brzozy ojcowskiej, jednak prawdopodobnie nie jest w stanie przetrwać w środowisku naturalnym także z powodu słabego wzrostu, konkurencji roślin i zacienienia. Niższy wzrost brzozy ojcowskiej, jak również wczesne wchodzenie w fazę generatywną (kwitnie już w drugim roku od skiełkowania) są cechami odziedziczonymi właśnie od krzewiastej brzozy Szafera. Brzoza Szafera jest gęstym krzewem dorastającym do nieco ponad 1 m wysokości i charakteryzuje się skąpym unerwieniem liści (2-4 pary nerwów) oraz odległym grubym ząbkowaniem na ich brzegu, liście na krótkopędach osiągają przeważnie niewiele ponad 1 cm długości, a na długopędach zwykle do 6 cm. Z nasion brzozy ojcowskiej wyrastają zarówno siewki brzozy ojcowskiej (mniej więcej połowa siewek), jak i siewki brzozy brodawkowatej.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Brzoza ojcowska
Twoja ocena

NASZA OBIETNICA DLA CIEBIE ...

Oferta
Nasze rośliny dostarczamy wyłącznie z naszej szkółki, każda roślina jest wybierana ze względu na jej przydatność, owoce lub piękne atrybuty i ich wartość dla polskiego ogrodu i krajobrazu. Staramy się utrzymywać wyjątkową ich gamę, od rodzimych po niezwykle i rzadko spotykane.

Środowisko

Prowadzimy naszą szkółką na zasadach ekologicznych, wszystkie nasze doniczki, sadzenie, przenoszenie i pielenie są wykonywane ręcznie i używamy kompostu bez torfu, staramy się mieć jak najmniejszy wpływ na naszą planetę i zawsze szukamy sposobów na poprawę.

Jakość

Jakość roślin jest dla nas szczególnie ważna. Kiedy kompletujemy Twoje zamówienie, wybieramy najlepszy możliwy rozmiar i kształt dla gatunku i zawsze sprawdzamy, czy są zdrowe korzenie i szczepy. Bardzo poważnie podchodzimy do zdrowia roślin i regularnie sprawdzamy naszą szkółkę pod kątem oznak szkodników i chorób.

Każda nasz roślina jest opisana i oznaczona paszportem roślin potwierdzającym że rośliny są wolne od agrofagów kwarantannowych.

Obsługa

Mamy wykwalifikowany zespół, który dokłada wszelkich starań, aby nasze rośliny dotarły do ​​Ciebie w jak najlepszym stanie, naszym priorytetem jest dostarczenie inspirującej oferty najwyższej jakości roślin z doskonałą obsługą klienta, niezależnie od tego, czy korzystasz z naszego sklepu internetowego, czy dzwonisz do naszej szkółki.


Jesteśmy zespołem z pasją, który uwielbia to, co robimy i zawsze służymy radą lub odpowiedzią na wszelkie pytania - telefonicznie +48 502 502 103 lub e-mailem drzewa@drzewa.com.pl czy osobiście w naszej szkółce. Nasza szkółka jest otwarta od poniedziałku do soboty.

 

Przewodnik po rozmiarach doniczek

Większość roślin sprzedawanych online przez Szkółki Konieczko pochodzi z doniczek różnej wielkości. Większość rozmiarów doniczek określana jest przez ich pojemność w litrach, z wyjątkiem doniczek o pojemności mniejszej niż 1 litr, które zwykle określa średnica górnej części doniczki.

Poniższa tabela podaje przybliżone wymiary popularnych rozmiarów doniczek, które stosujemy w Szkółka Konieczko. Rozmiary są jedynie orientacyjne, ponieważ dokładne wymiary różnią się w zależności od producenta pojemnika.

Rozmiar doniczki Oznaczenie doniczki Średnica doniczki (góra) Średnica doniczki (podstawa) Wysokość doniczki
9cm P9 9,0 cm 6,0 cm 8,5 cm
11cm P11 11,0 cm
1 litr C1 13,0 cm 10,0 cm 11,0 cm
1,5 litra C1,5
2 litry C2 17,0 cm 12cm 13,0 cm
3 litry C3 19,0 cm 13cm 15,0 cm
4 litry C4 20,0 cm 15,5 cm 16,5 cm
5 litrów C5 22,5 cm 16,5 cm 18,0 cm
7 litrów C7 25,0 cm 19,0 cm 20,0 cm
10 litrów C10 28,0 cm 24,0 cm 22,5 cm
15 litrów C15 33,0 cm 25,5 cm 30,0 cm
20 litrów C20 35,5 cm 27,5 cm 32,5 cm
25 litrów C25 38,5 cm 30,0 cm 35,0 cm
30 litrów C30 41,0 cm 33,0 cm 36,0 cm
40 litrów C40 50,0 cm 35,5 cm 45,0 cm

Uwaga na temat zamawianych roślin

Należy pamiętać:  

  1. Rośliny rozwijają się indywidualnie i dlatego mogą różnić się rozmiarem, kształtem lub kolorem od naszych zdjęć produktów.
  2. W okresie zimowym (od grudnia do marca lub kwietnia) rośliny oferowane w przedsprzedaży, oznacza to że możesz zamówić sadzonki z wysyłką na wiosnę. Przy każdej sadzonce podajemy orientacyjny termin wysyłki.
  3. Wysyłane rośliny są na różnych etapach rozwoju w zależności od sezonu i są wysyłane, na przykład, bez liści, pączkowane lub przycinane.
  4. Wczesną wiosną i późną jesienią niektóre rośliny wysyłane są w formie bezlistnej, jest to jak najbardziej normalna sytuacja w naturze.
  5. Wszystkie nasze rośliny ozdobne są doniczkowane, możesz je sadzić do gruntu przez cały sezon od wiosny do później jesieni. Możesz również roślinę zostawić w doniczce, ale zalecamy przesadzenie do większego pojemnika.
  6. Niektóre drzewa i krzewy owocowe są kopane z gruntu szczególnie te sprzedawane w sezonie jesiennym i wczesnowiosennym. Przy każdej sadzonce informujemy o tym.
  7. Dla bezpieczeństwa roślin, wysyłkę sadzonek prowadzimy od poniedziałku do środy. Dzięki temu unikamy sytuacji że paczka trafi na weekend na magazyn kurierski.
  8. Wysyłka roślin uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Zastrzegamy sobie prawo wstrzymania wysyłki w przypadku złej pogody
  9. O dokładnej dacie wysyłki roślin z przedsprzedaży będziemy informowąć każdego klienta telefonicznie lub mailowo. Dokładny termin zależy od pogody i tego czy roślina obudziła się po zimie i jest gotowa na wysyłkę.

Jako eksperci od roślin, chcemy, abyś mógł cieszyć się pełnym rozkwitem i naturalną siłą wzrostu po posadzeniu w ogrodzie. Wystarczy trochę cierpliwości, światła i wody!

Charakterystyka rośliny
Więcej informacji
Nazwa łacińska Betula oycoviensis
Producent Szkółki Konieczko - Dział ozdobny
Pojemnik C2 – 2l
Waga sadzonki [kg] 2.00 kg
Pokrój wzniesiony
Wymagania słoneczne do półcienia, na słońce
Szczepienie nieszczepione
Styl ogrodu ogrody miejskie, ogrody podmiejskie, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody leśne, ogrody japońskie, ogrody chińskie
Zastosowanie rosnące pojedynczo (soliter)
Rodzaj gleby piaszczysta, gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu normalne
Miejsce sadzenia tereny podmokłe, las przy domu
Pora kwitnienia wiosna
Barwa liści / igieł zielone
Zapotrzebowanie na wodę niskie
Odporność na mrozy dobra do -21°C
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe dla ptaków i zwierząt , tlenowe dla środowiska , na żywopłoty wysokie, witalne, horiterapeutyczne
Walory ozdobne barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój

Powiązane produkty

Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko