Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Brzoza brodawkowata (Betula pendula)

Brzoza brodawkowata (Brzoza zwisła - Betula pendula) jest najpospolitszym w Polsce gatunkiem brzozy, powszechnie występuje w prawie całym kraju.

Jak wygląda brzoza brodawkowata?

Brzoza brodawkowata jest bardzo atrakcyjnym drzewem, dorastającym nawet do 30 m wysokości. Wyróżnia się białym kolorem kory oraz luźnym pokrojem z przewisającymi, cienkimi, wiotkimi gałązkami. Liście brzozy brodawkowatej mają kształt trójkątny lub romboidalny z ostro zakończonym wierzchołkiem, są drobne, ciemnozielone i błyszczące. Jesienią przebarwiają się na ładny, żółty kolor.

Jakie wymagania ma brzoza brodawkowata?

Brzoza brodawkowata jest drzewem rodzimym, doskonale przystosowanym do klimatu Polski. Jest całkowicie mrozoodporna. Wymaga stanowiska słonecznego - należy do gatunków wybitnie światłożądnych. Jest niewymagająca w stosunku do podłoża, dobrze rośnie nawet na podłożu nieurodzajnym i suchym. Jest jednak wrażliwa na nagłe obniżenie się poziomu wód gruntowych, dlatego zdarza się, że w suche i upalne lata może dochodzić do jej zasychania. Ten proces w ostatnich latach jest widoczny nawet na naturalnych stanowiskach brzozy.

Zastosowanie brzozy brodawkowatej

Brzoza brodawkowata jest bardzo chętnie sadzona w parkach i ogrodach. Ze względu na duże rozmiary nadaje się przede wszystkim do większych założeń. Na małe przestrzenie polecamy natomiast odmiany brzozy brodawkowatej, które osiągają mniejszą wysokość.
Coraz większym zainteresowaniem cieszy się sok brzozowy, zwany także wodą brzozową lub oskołą. Można go pozyskiwać na przedwiośniu poprzez otwór utoworzony w pniu. Oskoła jest bogata w sole mineralne i cukier gronowy (fruktozę), a także kwasy organiczne i aminokwasy. Jest doskonałym napojem nawadniającym, stosowanym także w celach leczniczych.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko