Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Brzostownica (Zelkova)

Egzotyczne i mało jeszcze znane w Polsce drzewo, które oferujemy także w kilku odmianach. Na pierwszy rzut oka może przypominać wiąz, ale jednak istotnie się od niego różni. 

Brzostownice naturalnie rosną w Azji i Europie południowo-wschodniej. Rodzaj obejmuje pięć gatunków, z czego 2 są chińskimi endemitami. W Polsce, w uprawie najczęściej spotykana jest brzostownica japońska (Zelkova serrata). Znacznie rzadsza i trudniejsza do zdobycia jest brzostownica grabolistna, spotykana także pod nazwą brzostownica kaukaska (Zelkova carpinifolia). 

Jak wygląda brzostownica

Brzostownice najczęściej są drzewami dorastającymi do 20-30 m, ale ich odmiany mogą osiągać znacznie mniejsze rozmiary. Cechą typową dla gatunku, odróżniającą ją od spokrewnionych z nimi wiązów, jest to, że na pniu i pędach brzostownicy nigdy nie występują skorkowacenia ani otaśmienia, typowe dla wiązów. 

Liście brzostownicy są pojedyncze, zielone, zwykle z wyraźnym ożyłkowaniem. 

Brzostownica kwitnie wiosną, kwiaty rozwijają się równocześnie z liśćmi, ale są niepozorne i nie mają wartości dekoracyjnej. 

Właściwości i zastosowanie brzostownicy

Ze względu na małą jeszcze popularność i rzadkość na rynku, brzostownice są traktowane jako rarytas i wybierane głównie przez pasjonatów i kolekcjonerów. Ale z powodzeniem możesz posadzić ją także w swoim ogrodzie, nawet jeśli nie czujesz się jeszcze dużym znawcą roślin. Dzięki nieregularnemu pokrojowi drzewo zwraca na siebie uwagę i nadaje się do zastosowania jako soliter. 

Brzostownice szczególnie zachwycają jesienią, ponieważ przebarwiają się wprost spektakularnie. Ich liście, które latem są ozdobne dzięki ciemnej zieleni, jesienią nabierają głębokich, nasyconych barw w odcieni pomarańczu i żółci. 

Z powodu tendencji do asymetrii i nierównomiernego wzrostu, brzostownice są doskonałym materiałem na bonsai. Odpowiednio przycinając, przyginając i formując roślinę od jej młodości, możesz uzyskać bardzo ciekawą, oryginalną i niepowtarzalną formę. 

Najpopularniejsze odmiany brzostownicy

Wymagania brzostownicy

  • Brzostownica należy do gatunków o średnich wymaganiach. Zapewnij jej przepuszczalną i żyzną glebę, aby dobrze się u Ciebie czuła.
  • Polskie zimy zwykle nie zagrażają brzostownicom, ale w wyjątkowo ostre zimy może dochodzić do uszkodzenia roślin, zwłaszcza rosnących na odsłoniętym stanowisku. Posadź brzostownicę w zacisznym miejscu, aby bez problemu przetrwała okres zimowy.
  • Brzostownice najlepiej rosną w miejscu słonecznym, ale jeśli wybierzesz dla niej miejsce częściowo zacienione, także będzie rosła dobrze. 

Uprawa i pielęgnacja brzostownicy

Brzostownica jest gatunkiem, który może wymagać nieco pielęgnacji. Nie zapominaj o podlewaniu w czasie suszy i upałów, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu. Na żyznej glebie nawożenie możesz ograniczyć do minimum, ale jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest niezbyt urodzajna i piaszczysta, co roku, wiosną, zastosuj niewielką dawkę nawozu wieloskładnikowego, zawierającego wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy. Dobrym nawozem dla brzostownicy jest także kompost. 

Czym wyróżniają się nasze sadzonki?

Brzostownice zakupione w Szkółkach Konieczko wyróżniają się najwyższą jakością. Uprawiane w pojemnikach rośliny zawsze są dobrze przekorzenione i gotowe do przesadzenia do gruntu. Posadzone na miejscu stałym, w którym będą mieć zapewnione właściwe warunki, będą rosły bujnie i zdrowo, dając Ci satysfakcję z posiadania tego niezwykłego drzewa.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Brzostownica grabolistna 'Verschaffeltii'

    Zelkova carpinifolia
    szczepienie
    Ocena:
    98%
    58,55 zł
    Dostępny

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko