Błotnia leśna (Kląża leśna)

Nyssa sylvatica
Obecnie brak rośliny w sprzedaży
22,00 zł

Koszt wysyłki: 19,50 zł za paczkę do 30 kg (15 do 30 roślin)
Każda następna paczka w zamówieniu kosztuje tylko 10,00 zł

Błotnia leśna Nyssa sylvatica

Opis: Jest wolno rosnącym drzewem z wschodniej części Ameryki Północnej. Dorasta do 25 m. Jego główną atrakcją są duże, jajowate liście, które jesienią przybierają bardzo różne barwy od żółtych, przez czerwienie aż do brązów. Ta ozdobno jesiennych liści była przyczyną dla której 1750 r. rośliną sprowadzono do Europy. Drzewo ma pokrój szerokostożkowaty. Gałęzie są cienkie i rozłożyste. Kora jest ołowianoszara, początkowo gładka, zaś z czasem pęka w kwadratowe kostki. Jajowate liście mają od 5 do 15 cm długości i do 7, 5 cm szerokości. Z wierzchu są błyszczące, trawiastozielone, zaś od spodu są białawe. Gatunek jednopienny. Ma owoce przypominające borówki (jagody). Owoc jest jadalny, – w smaku lekko kwaśny.

Uprawa i zastosowanie: Błotnia leśna preferuje gleby żyzne, wilgotne lub podmokłe, kwaśne. Wytrzymuje mrozy do minus 29 stopni Celsjusza. Polecana jest jako roślina kontrastowa dla iglaków. ładnie prezentuje się i rośnie nad stawami, oczkami wodnymi, strumieniami. Wytrzymuje zalewanie, dlatego można ją sadzić na terenach zalewowych.

Ciekawostki: Błotnia leśna jest rośliną miododajną. W USA miód z błotni uważany jest za jeden z najlepszych. W medycynie stosuje się patyki z drewna korzenia. Patyki wysuszone mają ¼ objętości mokrych – dzięki temu świetnie nadają się do rozszerzania naczyń krwionośnych. Łacińska nazwa „Nyssa sylvatica” znaczy „nimfa leśna”.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Rośliny dostępne obecnie zamówione regularnie wysyłamy
Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Błotnia leśna (Kląża leśna)
Twoja ocena