Sezon rozpoczęty! Rośliny wysyłamy w 3 dni robocze :)

Barwinek (Vinca)

Jak wygląda barwinek?

Barwinek jest płożącą, niską, zimozieloną krzewinką. Cienkie, wiotkie pędy płożą się po ziemi rozrastając się na boki i łatwo ukorzeniając się przytwierdzają się do podłoża. Początkowo tworzy kępy, z czasem rozrastając się dywanowo na większą szerokość. Wysokość barwinka zwykle nie przekracza 20-30 cm. Jego liście przez cały rok są zielone i ozobone. Mają wydłużony kształt i są błyszczące.

Jak kwitnie barwinek?

Kwiaty barwinka mają 5 płatków i niebieski lub niebieskofioletowy kolor. Kwitną bardzo długo, od kwietnia aż do sierpnia. U odmian kwiaty barwinka mogą być białe lub różowe.

Jakie wymagania ma barwinek?

Barwinek ma średnie lub niskie wymagania. Może być z powodzeniem uprawiany na niemal każdej glebie ogrodowej, chociaż preferuje gleby lekkie, próchniczne, niezbyt suche. Najlepiej czuje się w półcieniu. Posadzony w głębszym cieniu też będzie poprawnie rósł, jednak jego kwitnienie będzie mocno ograniczone. Może rosnąć nawet w słońcu, ale wówczas będzie wymagał staranniejszego podlewania.

Jakie jest zastosowanie barwinka?

Barwinek najczęściej jest sadzony jako roślina okrywowa, pod koronami drzew, przy murkach i skarpach, a także na cmentarzach i w donicach. W cienistych miejscach z powodzeniem może zastępować trawnik, nie powinien on być jednak zbyt intensywnie deptany. Proste, ale urocze kwiaty barwinka po zasuszeniu są doskonałe do tworzenia kart okoliczościowych i upominków DIY.

Jakie są gatunki i najpopularniejsze odmiany barwinka?

Odmiany barwinka różnią się przede wszystkim kolorem kwiatów oraz liści. Wykorzystanie odmiany o pstrych liściach to świetny sposób na stworzenia całorocznego barwnego kobierca np. pod drzewami.

Barwinek pospolity - gatunek występujący naturalnie w Europie, także w Polsce

Barwinek pospolity 'Gruner Teppich' - rośnie nieco słabiej niż gatunek, ale bardzo dobrze się zagęszcza

Barwinek większy pochodzi z rejonów śródziemnomorskich. Jego liście są większe niż u barwinka pospolitego

Barwinek większy 'Variegata' o biało obrzeżonych liściach

 

Czy warto sadzić barwinek?

Rabata, skarpa lub donica obsadzona barwinkiem będzie piękną ozdobą ogrodu, parku oraz cmentarza. Wysoka wartość dekoracyjna barwinka wynika z tego, że jest on ozdobny przez cały rok. Dodatkowo, wiosną i latem, barwinek jest  przyozdobiony licznymi, okazałymi, urokliwymi kwiatami.

Ciekawostka:
Barwinek znajdował zastosowanie w medycynie ludowej. Jego suszone pędy mogą być stosowane w leczeniu nerwicy, nadciśnienia oraz migren.

Pokaż więcej
Pokaż mniej

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
  1. Barwinek pospolity 'Alba'

    Vinca minor
    sadzonki ukorzeniane
    0,00 zł
    Atlas

1 elementu

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko