Jałowiec pospolity 'Kalebab'

Jałowiec pospolity 'Kalebab' Juniperus communis 'Kalebab'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Juniperus communis 'Kalebab'


 

Ciekawa odmiana jałowca pospolitego, która w ciągu roku aż trzykrotnie zmienia ubarwienie! Została ona znaleziona na Węgrzech w 1975 roku, do handlu zaś wprowadzono ją nieco później w Holandii. Jest to odmiana interesująca pod wieloma względami, nie tylko z powodu zmieniającego się w ciągu roku ubarwienia. Wyróżniający się jest również pokrój tej rośliny, wprawdzie jej wzrost jest dość powolny, gdyż po około 10 latach może osiągnąć maksymalnie do 1,5 m wysokości, jednak dzięki temu nadaje się znakomicie do niewielkich ogrodów przydomowych oraz na wrzosowiska. Po dłuższym okresie wzrostu, przy dobrych warunkach może z czasem osiągnąć do 3 m wysokości. Początkowo cechuje się luźnym, szerokim i raczej nieregularnym pokrojem, z czasem jednak pędy stają się coraz bardziej zwarte i roślina przybiera niemal stożkowy pokrój. Dojrzałe rośliny, o zwartym i gęstym pokroju, można, a nawet trzeba corocznie formować poprzez przycinanie bocznych pędów, w celu nadania im odpowiedniego kształtu dla utrzymania zwartego pokroju.

 

Pędy rosną w sposób dość nietypowy, początkowo są wyprostowane, z czasem zaś pochylają się ku ziemi. Igły przebarwiają się aż trzykrotnie w ciągu roku, wiosną i latem są zielone, jesienią brązowieją, z kolei w czasie zimy ich kolor staje się żółtopomarańczowy. Ta feeria barw sprawia, że jest to jedna z najciekawszych roślin ogrodowych, w dodatku o niewielkich wymaganiach pod względem uprawy. Dobrze rośnie na zwykłych, przeciętnych glebach ogrodowych o lekko kwaśnym pH, nawet tych piaszczystych i jałowych, ponadto może rosnąć na glebach o umiarkowanej wilgotności, ale wytrzymuje też dłuższe okresy suszy. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe. W naszych warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporny i nie wymaga okrywania na zimę. 


Napisz swoją recenzję

Jałowiec pospolity 'Kalebab'

Jałowiec pospolity 'Kalebab'

Juniperus communis  'Kalebab'   Ciekawa odmiana jałowca pospolitego, która w ciągu roku aż trzykrotnie zmienia ubarwienie! Została ona znaleziona na Węgrzech w 1975 roku, do handlu zaś wprowadzono ją nieco później w Holandii. Jest to odmiana interesująca pod wieloma względami, nie tylko z powodu zmieniającego się w ciągu roku ubarwienia. Wyróżniający się jest również pokrój tej rośliny, wprawdzie jej wzrost jest dość powolny, ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »