Jałowiec płożący 'Emerald Spreader'

Jałowiec płożący 'Emerald Spreader' Juniperus horizontalis 'Emerald Spreader'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Juniperus horizontalis 'Emerald Spreader'


 

Jedna z ciekawszych odmian jałowca płożącego o wyjątkowo szybkim tempie wzrostu, wyselekcjonowana już w 1973 roku w Kalifornii, w szkółce Monrovia. Cieszy się nie słabnącą popularnością przede wszystkim jako roślina okrywowa ponieważ szybko rozrasta się na szerokość i w ciągu 10 lat może osiągnąć nawet 2,5 m średnicy, natomiast jej wysokość nie jest już tak ujmująca i dochodzi zaledwie do 10 cm, ponieważ jest to roślina o charakterze płożącym. Pędy tego krzewu mają ciekawy pokrój, są cienkie, brązowe i rozchodzą się promieniście od środka krzewu, płożąc  się po ziemi, wzdłuż nich wyrastają szarozielone, krótkie i lekko wzniesione gałązki pokryte krótkimi, szarozielonymi igłami, które zimą stają się ciemnozielone. Jest to odmiana szczególnie polecana do sadzenia w ogródkach skalnych, a także na murkach i skarpach, oraz we wszystkich ogrodach przydomowych, gdzie jałowa gleba nie pozwala na sadzenie innych roślin okrywowych lub traw.

 

Ponadto polecana jeśli chcemy naprawdę szybko uzyskać efekty. Podobnie jak u większości jałowców jego wymagania względem gleby są znikome. Doskonale radzi sobie na glebach mało zasobnych, jałowych i piaszczystych, choć tymi bardziej żyznymi też oczywiście nie pogardzi. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, ale na suchych też znakomicie sobie poradzi. Również pod względem pH gleby jest to roślina o szerokim zakresie tolerancji. Jeśli chodzi o stanowisko to najlepsze będą dobrze nasłonecznione i ciepłe miejsca. Odmiana ta jest również całkowicie mrozoodporna i nie wymaga dodatkowego okrywania w czasie zimy. Ponadto jest odporny na cięcia i różne zabiegi pielęgnacyjnie i można dowolnie go formować i regulować jego średnicę. 


Napisz swoją recenzję

Jałowiec płożący 'Emerald Spreader'

Jałowiec płożący 'Emerald Spreader'

Juniperus horizontalis  'Emerald Spreader'   Jedna z ciekawszych odmian jałowca płożącego o wyjątkowo szybkim tempie wzrostu, wyselekcjonowana już w 1973 roku w Kalifornii, w szkółce Monrovia. Cieszy się nie słabnącą popularnością przede wszystkim jako roślina okrywowa ponieważ szybko rozrasta się na szerokość i w ciągu 10 lat może osiągnąć nawet 2,5 m średnicy, natomiast jej wysokość nie jest już tak ujmująca i dochodzi ...