Jałowiec chiński 'Plumosa Albovariegata'

Jałowiec chiński 'Plumosa Albovariegata' Juniperus chinensis 'Plumosa Albovariegata'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 15-25cm

Juniperus chinensis 'Plumosa Albovariegata'


 

Jest to już bardzo stara odmiana jałowca chińskiego o zwartej i gęstej koronie, wyselekcjonowana już w 1939 roku. Niestety obecnie coraz rzadziej można spotkać ją w ogrodach, czego przyczyną zapewne jest mnogość dostępnych gatunków i odmian. Warto jednak przyjrzeć się trochę bliżej temu jałowcowi aby ponownie docenić jego zapomniane walory. Przede wszystkim na uwagę zasługuje jego powolny początkowo wzrost i co za tym idzie karłowaty pokrój, który sprawia, że odmiana ta dużo bardziej niż inne pasuje do małych ogrodów, a także do ogródków skalnych i na wrzosowiska. Docelowa wysokość tej odmiany to około 2 m, które osiąga po wielu latach wzrostu w miarę dobrych warunkach. Krzew ten zasługuje również na uwagę z powodu swojego atrakcyjnego, rozłożystego pokroju, który zyskuje dzięki pędom rosnącym pod kątem 45o .

 

Walcowate pędy są bardzo liczne, rozgałęzione na kształt pióropuszu z wyrastającymi z nich zielonymi, łuskowatymi liśćmi. Zarówno pędy i jak i łuskowate liście posiadają liczne, drobne, kremowe przebarwienia, dzięki którym sporo zyskują na atrakcyjności. Ciekawy i nietypowy pokrój powinien zdecydowanie przyciągnąć posiadaczy ogrodów orientalnych, gdyż  jest to wprost idealna roślina do tego typu kompozycji. Dodatkowo zachęcać powinien fakt, iż jest to odmiana nie mająca szczególnych wymagań względem uprawy. Do prawidłowego wzrostu wystarczą mu przeciętne gleby ogrodowe, a nawet jałowe, piaszczyste gleby, suche lub umiarkowanie wilgotne. Również pod względem pH jest to roślina bardzo tolerancyjna, choć preferuje gleby lekko zakwaszone. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, na ponadto jest całkowicie mrozoodporny i nie wymaga okrywania na zimę. Jak widać jest to roślina nie tylko ładna, ale też radząca sobie w warunkach, w których większość roślin nie dałaby rady rosnąć. 


  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 15-25cm

Napisz swoją recenzję

Jałowiec chiński 'Plumosa Albovariegata'

Jałowiec chiński 'Plumosa Albovariegata'

Juniperus chinensis  'Plumosa Albovariegata'   Jest to już bardzo stara odmiana jałowca chińskiego o zwartej i gęstej koronie, wyselekcjonowana już w 1939 roku. Niestety obecnie coraz rzadziej można spotkać ją w ogrodach, czego przyczyną zapewne jest mnogość dostępnych gatunków i odmian. Warto jednak przyjrzeć się trochę bliżej temu jałowcowi aby ponownie docenić jego zapomniane walory. Przede wszystkim na uwagę zasługuje ...