Barwinek pospolity

Barwinek pospolity Vinca minor

6,00 zł

  • Pojemnik P11
  • Model Wys. 10-15cm

Vinca minor

Jest półkrzewem o długich płożących się pędach oraz skórzastych, połyskliwych, zimozielonych liściach dochodzących do 4,5 cm długości i 2,5 cm szerokości. Kwiaty barwinka są przeważnie fioletowe o pięciu płatkach, umieszczonych pojedynczo na długich szypułkach; kielich trwały, lejkowaty, z wąskojajowatymi lub wąskotrójkątnymi, nagimi, około 4 mm długości działkami. Korona barwinka ma kształt tacy z rurką lejkowatą i równomiernie rozszerzającą się. Okres kwitnienia rozpoczyna się w marcu i trwa do czerwca. Barwinek pospolity występuje powszechnie w południowej i zachodniej części Europy Środkowej, na wschodzie po Litwę i Krym, bardzo często uprawiany.

 

Barwinek pospolity preferuje gleby suche do świeżych, lekko kwaśne do zasadowych, umiarkowanie lub bardzo zasobne, może rosnąć na stanowiskach w półcieniu lub cieniu np. pod drzewami lub krzewami, u stóp murów lub na skraju zarośli. Zaletą barwinka jest to, że może tolerować okresową suszę i jest odporny na mróz. W sprzyjających warunkach krzewinki szybko się rozrastają, zadarniają powierzchnię gleby, przez co uniemożliwiają wzrost chwastów. Efektownie prezentuje się w każdym zakątku ogrodu. Ładne liście i kwiaty barwinka bez problemu dopasowują się do kompozycji kolorowych roślin na zacienionych stanowiskach. Niewybredny w uprawie barwinek pospolity znajdzie swoje miejsce w każdym ogrodzie. 

  • Pojemnik P11
  • Model Wys. 10-15cm

Napisz swoją recenzję

Barwinek pospolity

Barwinek pospolity

Vinca minor Jest półkrzewem o długich płożących się pędach oraz skórzastych, połyskliwych, zimozielonych liściach dochodzących do 4,5 cm długości i 2,5 cm szerokości. Kwiaty barwinka są przeważnie fioletowe o pięciu płatkach, umieszczonych pojedynczo na długich szypułkach; kielich trwały, lejkowaty, z wąskojajowatymi lub wąskotrójkątnymi, nagimi, około 4 mm długości działkami. Korona barwinka ma kształt tacy z rurką lejkowatą i ...