Howenia słodka

Howenia słodka Hovenia dulcis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 100-120cm

Hovenia dulcis  (drzewo rodzynkowe)


To bardzo ciekawe drzewo występuje naturalnie w Azji, m.in. we Wschodnich Chinach, Korei i Himalajach (rośnie nawet na wysokości 2000 m n.p.m.). Howenia słodka wykształca pokrój krzewiasty w młodości, prędko jednak przybiera formę drzewiastą. W Polsce dorasta do 10-15 metrów, choć trudno jest to precyzyjnie określić, ponieważ nie rosną u nas żadne naprawdę stare okazy. Drzewo posiada duże, sercowate liście, które zrzuca na zimę. Kwitnie w lipcu, kwiaty białe, drobne, zebrane w okazałe kwiatostany. Owoce jadalne na surowo, jak również w postaci przetworów. Surowe są wonne i słodkie, suszone wyglądają i smakują bardzo podobnie do rodzynek (stąd potoczna nazwa tego drzewa – drzewo rodzynkowe).

 

Do ciekawostek należy zaliczyć fakt, iż ekstrakt z pestek, pędów czy młodych liści może być używany jako substytut miodu! Wymaga gleb żyznych, wilgotnych oraz słonecznego stanowiska. W dobrych warunkach rośnie bardzo szybko w pierwszych latach życia, może osiągać 4-6 metrów w zaledwie trzy sezony! W ogrodzie może zarówno pełnić rolę drzewa dającego cień, choć najczęściej howenia sadzona jest jako ogrodowa ciekawostka, nietypowe drzewo owocowe. Łączy w sobie cechy zarówno ozdobne – dzięki dużym liściom oraz sporym kwiatostanom, koloru białego, a także cechy użytkowe – owoce oraz młode pędy nadają się do wykonywania przetworów. Co najważniejsze roślina wydaje się być całkiem mrozoodporna, choć młode rośliny dla pewności lepiej jest okryć w trakcie silniejszych mrozów. Unikać należy także sadzenia tej rośliny w silnych przeciągach, które zimą przy niskich temperaturach potrafią uszkodzić nawet zadomowione, polskie gatunki drzew.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 100-120cm

Napisz swoją recenzję

Howenia słodka

Howenia słodka

Hovenia dulcis  (drzewo rodzynkowe) To bardzo ciekawe drzewo występuje naturalnie w Azji, m.in. we Wschodnich Chinach, Korei i Himalajach (rośnie nawet na wysokości 2000 m n.p.m.). Howenia słodka wykształca pokrój krzewiasty w młodości, prędko jednak przybiera formę drzewiastą. W Polsce dorasta do 10-15 metrów, choć trudno jest to precyzyjnie określić, ponieważ nie rosną u nas żadne naprawdę stare okazy. Drzewo posiada duże, ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »