Kryptomeria japońska 'Bandai - sugi'

Kryptomeria japońska 'Bandai - sugi' Cryptomeria japonica 'Bandai - sugi '

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik P1
  • Model Wys.30-50cm

Cryptomeria japonica  'Bandai - sugi'


 

Już sam gatunek kryptomerii, zwanej także szydlicą jest rzadki w Polsce, spotykany najczęściej w małych, prywatnych kolekcjach, odmiana ‘Bandai Sugi’, cóż, jest jeszcze rzadsza. Często sadzona w małych ogrodach na Zachodnie Europy oraz Japonii, w Polsce dopiero zaczyna być doceniana. Jest to niewielki krzew o szeroko stożkowym pokroju, w młodości wykształcający bardzo nieregularne formy. Posiada bardzo skupione pędy, na których igły są krótkie i gęsto upakowane, pędy same z kolei krzewią się silnie już u młodych osobników. Co ciekawe kryptomeria jest uważana za rośliny nie w pełni mrozoodporne, jest to jednak przesadne stwierdzenie – tylko małe sadzonki pozostawione bez okrycia mogą ucierpieć w trakcie mroźnej zimy, kilkuletnie, zdrewniałe rośliny są już raczej w pełni odporne.

 

Kultywar ten będzie ozdobą małych i średnich ogrodów, chociaż bardzo dobrze wygląda również sadzony swobodnie w większych klombach w parkach i dużych ogrodach. Nie wymaga prowadzenia, sam formuje charakterystyczną sylwetkę i raczej nie zdarza się aby ktoś próbował poprawiać tak ozdobną samą z siebie formę. Do dobrego wzrostu wymaga obojętnych  lub lekko kwaśnych gleb, nieco żyźniejszych, umiarkowanie wilgotnych. Zakorzenione dobrze osobniki są odporne na dłuższe susze, młode kilkuletnie rośliny należy w przypadku przeciągających się upałów obficie podlać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jest to odmiana do luźnych nasadzeń – nie można zasłaniać pokroju, który jej głównym atutem. Sprawdzi się głównie w kompozycjach iglastych, raczej klasycznych, stonowanych, mniej pasuje do mocno kolorowych zestawień. Sama roślina o czym warto wspomnieć charakteryzuje się delikatną zmianą koloru pędów w trakcie roku – wiosną pędy są żywo zielone, w lecie ciemnieją, a jesienią pod wpływem niskich temperatur zaczynają przybierać fioletowo-pomarańczowe odcienie.


  • Pojemnik P1
  • Model Wys.30-50cm

Napisz swoją recenzję

Kryptomeria japońska 'Bandai - sugi'

Kryptomeria japońska 'Bandai - sugi'

Cryptomeria japonica   'Bandai - sugi'   Już sam gatunek kryptomerii, zwanej także szydlicą jest rzadki w Polsce, spotykany najczęściej w małych, prywatnych kolekcjach, odmiana ‘Bandai Sugi’, cóż, jest jeszcze rzadsza. Często sadzona w małych ogrodach na Zachodnie Europy oraz Japonii, w Polsce dopiero zaczyna być doceniana. Jest to niewielki krzew o szeroko stożkowym pokroju, w młodości wykształcający bardzo nieregularne ...