Grab pospolity  'Quercifolia'

Grab pospolity 'Quercifolia' Carpinus betulus 'Quercifolia'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys. 40-100cm

Carpinus betulus 'Quercifolia'

              Opis: Jedna z bardziej niezwykłych odmian grabu pospolitego. Charakteryzuje się wąskimi, powycinanymi liśćmi o różnym kształcie. Zasadniczo ma 3 rodzaje liści. Głęboko powycinane, z zaostrzonymi klapami i ząbkowanymi brzegami na młodych gałęziach. Z małymi, tępymi klapami, o brzegu w zasadzie gładkim na pędach owocujących. Oraz niewielka ilość liści jest taka sama jak u formy dzikiej grabu. Jest to stara niemiecka odmiana – znana już od 1783r. Łacińska nazwa 'Quercifolia' oznacza „dębolistny”.

              Uprawa i zastosowanie: Odmiana rośnie bardzo powoli. Może rosnąć w cieniu jak i w słońcu. Wymaga gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym. Dobrze znosi mrozy. Polecana jest na wysokie, bardzo gęste żywopłoty. Jesienią przebarwia się na żółto.

      Ciekawostki: Z punktu widzenia biologii odmiana 'Quercifolia' jest chimerą sektorialną tzn. ma organy zbudowane z dwóch różnych genetycznie linii komórkowych. Stąd też jedne liście są typowe dla grabu a drugie „dębopodobne”.

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys. 40-100cm

Napisz swoją recenzję

Grab pospolity  'Quercifolia'

Grab pospolity 'Quercifolia'

Carpinus betulus 'Quercifolia'               Opis: Jedna z bardziej niezwykłych odmian grabu pospolitego. Charakteryzuje się wąskimi, powycinanymi liśćmi o różnym kształcie. Zasadniczo ma 3 rodzaje liści. Głęboko powycinane, z zaostrzonymi klapami i ząbkowanymi brzegami na młodych gałęziach. Z małymi, tępymi klapami, o brzegu w zasadzie gładkim na pędach owocujących. Oraz niewielka ilość liści jest taka sama jak u formy dzikiej grabu. ...