Podokarp neriifolius

Podokarp neriifolius Podocarpus neriifolius

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Podocarpus neriifolius D.Don
Zimozielone drzewo iglaste dorastające do 25-35 metrów o kopulastej, szerokiej koronie o szarobrązowej, strzępiącej się włóknisto korze. Liście zielone, skórzaste, o kształcie lancetowatym, długości 7-15 cm i szerokości 1-1,5 cm. Owoce zróżnicowane zależnie od lokalizacji: w Malezji spotyka się drzewa owocujące na czerwono, a w Wietnamie na fioletowo.

Gatunek występujący naturalnie m.in. w południowych Chinach, Nepalu, Indiach, Indonezji, Filipinach, Wietnamie i na wyspach Pacyfiku. Spotykany na wysokościach do 2100 m n.p.m., przede wszystkim w miejscach suchych, chociaż spotykano go także w bagnistych lasach. W naturalnym środowisku spotykany na bardzo różnych glebach, zarówno lekkich, kwaśnych i jałowych, jak i ciężkich i zasadowych.
Drewno Podocarpus neriifolius jest lekkie i łatwe w obróbce, ale nietrwałe, jest wykorzystywane jest w budownictwie, meblarstwie, rzeźbiarstwie, a także do produkcji instrumentów muzycznych oraz jako maszty żaglowców. Gatunek przypisany do 10 strefy mrozoodporności USDA, co oznacza, że bezpiecznie zimuje jedynie wtedy, gdy najniższe temperatury nie przekraczają -1 st. C, więc w Polsce może być polecany jedynie do oranżerii.

Napisz swoją recenzję

Podokarp neriifolius

Podokarp neriifolius

Podocarpus neriifolius D.Don Zimozielone drzewo iglaste dorastające do 25-35 metrów o kopulastej, szerokiej koronie o szarobrązowej, strzępiącej się włóknisto korze. Liście zielone, skórzaste, o kształcie lancetowatym, długości 7-15 cm i szerokości 1-1,5 cm. Owoce zróżnicowane zależnie od lokalizacji: w Malezji spotyka się drzewa owocujące na czerwono, a w Wietnamie na fioletowo. Gatunek występujący naturalnie m.in. w południowych ...