Daglezja zielona

Daglezja zielona Pseudotsuga menziesii

10,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 25-55cm

Pseudotsuga menziesii (Mirbel) Franco
Drzewo iglaste pochodzące z lasów zachodniej Ameryki Północnej. W Polsce rzadko przekracza 50 m wysokości, ale bywa znacznie potężniejsza - najwyższy udokumentowany egzemplarz, ścięty w XIX w, miał 130 m. Szerokość (średnica) pnia najgrubszej daglezji zielonej wynosiła 470 cm. Rośnie szybko, jej pokrój jest szeroko stożkowy, podobny do pokroju świerka pospolitego. Drzewa rosnące samotnie, dobrze naświetlone, długo utrzymują dolne gałęzie i są zielone aż do ziemi. Korona starych drzew zaczyna się wysoko, a pień jest pokryty grubą, nawet do 60 cm miąższości, czerwonobrązową, głęboko spękaną korą. Igły ciemnozielone, spłaszczone, bardziej miękkie niż u jodły, po roztarciu wydzielają zapach jabłek. Szyszki zwisające, długości 7-10 cm, o oryginalnym kształcie.  
Najlepiej rośnie na glebie próchnicznej, lekko kwaśnej, umiarkowanie wilgotnej. Może rosnąć w pełnym słońcu lub w półcieniu, ale wtedy wcześniej traci dolne gałęzie. Daglezja zielona lepiej niż świerk i jodła radzi sobie na glebach suchych oraz w warunkach suchego powietrza, więc w takich warunkach może zastępować nasze rodzime gatunki. Może być sadzona w ogrodach leśnych i parkach, w założeniach naturalistycznych, a także w ogrodach przydomowych, jako soliter. W Polsce zimuje bez uszkodzeń.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 25-55cm
Oceń 
Jacek
2015-05-13

Daglezja

Nieduże drzewko:). W ojczyźnie dorasta do 110 m wysokości. W Polsce do 50 i więcej (okazy ponad 100 letnie). Bardzo szybko rośnie. Zdarzają się przyrosty do 80 cm rocznie. Igły po połamaniu i roztarciu w palcach wydzielają silny i przyjemny zapach. Igły są bardziej miękkie niż u jodły.

Napisz swoją recenzję

Daglezja zielona

Daglezja zielona

Pseudotsuga menziesii (Mirbel) Franco Drzewo iglaste pochodzące z lasów zachodniej Ameryki Północnej. W Polsce rzadko przekracza 50 m wysokości, ale bywa znacznie potężniejsza - najwyższy udokumentowany egzemplarz, ścięty w XIX w, miał 130 m. Szerokość (średnica) pnia najgrubszej daglezji zielonej wynosiła 470 cm. Rośnie szybko, jej pokrój jest szeroko stożkowy, podobny do pokroju świerka pospolitego. Drzewa rosnące samotnie, dobrze ...