Sosna biała

Sosna biała Pinus strobiformis

28,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 30cm

Pinus strobiformis Engelm.
Proste, smukłe drzewo dorastające do 15-25, czasem do 30 m wysokości, o koronie stożkowej zaokrąglonej lub nieregularnej. Kora u młodych drzew gładka, szara, u starszych ciemna, szarobrązowa, podzielona na prostokątne, szorstkie talerze. Gałęzie cienkie, czerwonobrązowe. Igły zebrane po 5, długie, wąskie (4-10 cm × 0,6-1 mm), o ostrych brzegach i wierzchołku, utrzymujące się na drzewie przez 3-5 lat, ciemnozielone lub niebieskawe, miękkie, lekko skręcone. Szyszki cylindryczne, wydłużone, jasnobrązowe, dojrzewające w drugim roku, opadające wkrótce po otwarciu i zrzuceniu nasion.  
Gatunek występuje naturalnie w południowo-zachodniej Ameryce Północnej, przede wszystkim w paśmie gór Sierra Madre Zachodnia, na terenie Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Spotykany na wysokościach 1900-3500 m n.p.m. Rośnie na glebach kamienistych, ale głębokich, próchnicznych i zasobnych, na terenach wilgotnych zarówno latem, jak i zimą. Drewno używane w stolarstwie i budownictwie, bywa także przeznaczane do produkcji skrzypiec. Żywica sosny białej jest stosowana w medycynie. Rzadko uprawiana jako drzewo ozdobne, obecna prawie wyłącznie w arboretach. Wymaga stanowisk osłoniętych i zacisznych. Nie jest w pełni mrozoodporna, w mroźniejsze zimy może ulegać uszkodzeniom.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 30cm

Napisz swoją recenzję

Sosna biała

Sosna biała

Pinus strobiformis Engelm. Proste, smukłe drzewo dorastające do 15-25, czasem do 30 m wysokości, o koronie stożkowej zaokrąglonej lub nieregularnej. Kora u młodych drzew gładka, szara, u starszych ciemna, szarobrązowa, podzielona na prostokątne, szorstkie talerze. Gałęzie cienkie, czerwonobrązowe. Igły zebrane po 5, długie, wąskie (4-10 cm × 0,6-1 mm), o ostrych brzegach i wierzchołku, utrzymujące się na drzewie przez 3-5 lat, ciemnozielone ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »