Sosna wirginijska

Sosna wirginijska Pinus virginiana

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Pinus virginiana Mill.
Gatunek endemiczny, naturalnie rosnący jedynie na wschodzie Stanów Zjednoczonych, od stanu Nowy Jork po Karolinę Południową. Występuje do wysokości 650 m n.p.m. na suchych wyżynach, skałach i na nieużytkach. Preferuje suche gleby gliniaste, ale można ją spotkać także na niemal jałowych piaskach i żwirach. W swoim rejonie występowania jest dominującą sosną na małych i średnich wysokościach. Roślina pionierska, często jako pierwsza zasiedla ugory i pogorzeliska. Ze względu na cienką korę i płytko zlokalizowane korzenie jest wrażliwa na pożary. Jest drzewem krótkowiecznym, średnio żyje 65-90 lat, praktycznie nie spotyka się okazów starszych niż 150 lat. Gatunek został przypisany do 6. strefy mrozoodporności USDA, co oznacza, że znosi mrozy do -23 st. C.
W dobrze nasłonecznionych miejscach często rośnie w formie krzewu, w towarzystwie drzew dorasta do 9-18 m wysokości, chociaż spotykano także okazy przekraczające 30 m. Średnica pnia w pierśnicy wynosi 30-50 cm. Pień często wykrzywiony lub pochylony. Koronę o nieregularnym kształcie tworzą długie, częściowo przewisające konary. Kora początkowo gładka, później łuszcząca się, czerwonawa, a u starych drzew gruba, szarobrązowa. Igły wyrastające po dwie z krótkopędu, o długości 4-8 cm i szerokości 1-1,5 mm, skręcone, żółtozielone, utrzymują się na drzewie przez 3-4 lata. Szyszki o długości 4-7 cm, wąskojajowate, czerwonobrązowe, pozostają na drzewie nawet przez 5 lat.
Zamieszkujący rejony występowania sosny wirginijskiej Czirokezi wykorzystywali korę, igły i korzenie w leczeniu różnych dolegliwości, m.in. chorób układu pokarmowego, gorączki, reumatyzmu, hemoroidów, a także gruźlicy i innych choroby infekcyjnych, gatunek był także wykorzystywany w celach rytualnych. W czasach nowożytnych drewno sosny wirginijskiej było stosowane do zabezpieczania kopalń, w budowie linii kolejowych, a także do produkcji smoły i węgla drzewnego. Obecnie gatunek bywa uprawiany na choinki, a drewno jest przeznaczane do produkcji miazgi drzewnej.

Napisz swoją recenzję

Sosna wirginijska

Sosna wirginijska

Pinus virginiana Mill. Gatunek endemiczny, naturalnie rosnący jedynie na wschodzie Stanów Zjednoczonych, od stanu Nowy Jork po Karolinę Południową. Występuje do wysokości 650 m n.p.m. na suchych wyżynach, skałach i na nieużytkach. Preferuje suche gleby gliniaste, ale można ją spotkać także na niemal jałowych piaskach i żwirach. W swoim rejonie występowania jest dominującą sosną na małych i średnich wysokościach. Roślina pionierska, często ...