Glediczja kaspijska

Glediczja kaspijska Gleditsia caspica

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 30-50 cm

Gleditsia caspica

 

Niewielkie drzewo, dochodzące maksymalnie do 10 – 12 metrów wysokości, którego konary oraz pień, podobnie jak u innych przedstawicieli tego gatunku pokryty jest silnymi cierniami. Glediczja kaspijska posiada ciernie rozgałęzione, dochodzące aż do 20 cm długości (!), wyrastające początkowo w pęczkach z określonych miejsc na pędach, a z czasem pokrywające coraz większe powierzchnie drzewa. Glediczja ta rośnie dynamicznie w młodości, a co ciekawe nie posiada wygórowanych wymagań glebowych – dzięki symbiozie z bakteriami wiążącymi azot może rosnąć bardzo bujnie nawet na niekorzystnych stanowiskach, gdzie inne gatunki drzew nie są w stanie się utrzymać. Po osiągnięciu około 3 – 4 metrów wysokości lekko zwalnia tempo wzrostu, od tego momentu także zaczynają się pojawiać coraz większe ciernie, które do tej pory raczej skąpo pokrywały pień oraz gałęzie.

 

Drzewo posiada liście o długości dochodzącej do 20 – 25 cm, podwójnie złożone jak u kłęka kanadyjskiego. Mimo swoich rozmiarów dają rozproszony cień, a w upalne i suche dni listki składają się aby ograniczyć transpirację i utratę wody. Do elementów wyjątkowo ozdobnych, które czynią ten gatunek atrakcyjnym ogrodniczo na pewno należy zaliczyć poza cierniami także sporej wielkości strąki zawierające nasiona – wiszą one na drzewie przez całą zimę, a ich długość przekraczająca 20 cm z pewnością robi wrażenie. Koniecznie należy zadbać o słoneczne stanowisko dla tego drzewa, w cieniu lub nawet półcieniu może mieć problemy ze wzrostem i rosnąć rachitycznie. W Polsce marznąć mogą małe sadzonki, ale zasadniczo mrozoodporność porównywalna jest z glediczją trójcierniową, drzewka powyżej 1 – 1,5 metra wysokości powinny wytrzymać każdą naszą zimę.


  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 30-50 cm

Napisz swoją recenzję

Glediczja kaspijska

Glediczja kaspijska

Gleditsia caspica   Niewielkie drzewo, dochodzące maksymalnie do 10 – 12 metrów wysokości, którego konary oraz pień, podobnie jak u innych przedstawicieli tego gatunku pokryty jest silnymi cierniami. Glediczja kaspijska posiada ciernie rozgałęzione, dochodzące aż do 20 cm długości (!), wyrastające początkowo w pęczkach z określonych miejsc na pędach, a z czasem pokrywające coraz większe powierzchnie drzewa. Glediczja ta rośnie ...