Podokarp Lawrence'a

Podokarp Lawrence'a Podokarpus lawrencei

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Podocarpus lawrencei Hook.f.
Endemiczny gatunek iglasty, występujący jedynie w Australii i Tasmanii, przede wszystkim na skalistym górskim terenie w klimacie alpejskim, na wysokości od 1100 do 2030 m n.p.m. Jest to niski krzew, a jego wielkość zależy od warunków wzrostu. W warunkach leśnych spotykano krzewy o wysokości powyżej 4 m, można także znaleźć informację, że ten gatunek może nawet rosnąć w formie drzewa o wysokości do 15 m wysokości. Najczęściej rośnie w wysokich górach, gdzie jest niskim krzewem o pokroju kępy, który może także rozrastać się płożąco, pokrywając głazy i kamienie. Natomiast w okolicach Góry Kościuszki spotkano okaz, którego wiek oceniono na co najmniej 170 lat, a którego średnica wynosiła zaledwie ok. 6 cm. Jest to więc gatunek, który doskonale dostosowuje się do warunków środowiska. Mocno się rozgałęzia i zagęszcza. Jego igły są trwałe, ciemnozielone, grube, ale wąskie, o długości 1,5 cm, bardzo gęsto wyrastające z pędów.
Podokarp Lawrence'a jest gatunkiem rozdzielnopłciowym, co oznacza, że istnieją osobniki męskie i osobniki żeńskie, wytwarzające odpowiednie kwiaty. Kwiaty męskie zebrane są w atrakcyjne kłosy o kolorze purpuroworóżowym. Osobniki żeńskie wytwarzają niepozorne kwiaty, które po zapyleniu rozwijają się w niespotykane, bardzo ciekawe, jaskrawoczerwone, soczyste osnówki, na szczycie których znajdują się zielone, twarde nasiona.
Pomimo bardzo atrakcyjnego, niespotykanego wyglądu i dobrego przystosowania to trudnych warunków, podokarp Lawrence'a jest rzadko spotykany w uprawie. Mrozoodporność gatunku określono jako właściwą dla strefy 7 (do -17,7 st. C), jednak pod śniegiem dobrze znosi także mroźniejsze zimy. W naturze często rośnie na jałowych, kwaśnych glebach, więc dobrze znosi takie warunki, ale oczywiście może rosnąć także na żyźniejszej glebie. Bardzo ładnie prezentuje się przede wszystkim w ogrodach skalnych, gdzie jej pędy mogą pokładać się na kamieniach. Oryginalna, bardzo dekoracyjna roślina okrywowa, warta rozpowszechnienia.

Napisz swoją recenzję

Podokarp Lawrence'a

Podokarp Lawrence'a

Podocarpus lawrencei Hook.f. Endemiczny gatunek iglasty, występujący jedynie w Australii i Tasmanii, przede wszystkim na skalistym górskim terenie w klimacie alpejskim, na wysokości od 1100 do 2030 m n.p.m. Jest to niski krzew, a jego wielkość zależy od warunków wzrostu. W warunkach leśnych spotykano krzewy o wysokości powyżej 4 m, można także znaleźć informację, że ten gatunek może nawet rosnąć w formie drzewa o wysokości do 15 m ...