Glediczja trójcierniowa 'Skyline'

Glediczja trójcierniowa 'Skyline' Gleditsia triacanthos 'Skyline'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 50-70 cm

Gleditsia triacanthos var. inermis 'Skyline'

Ten kultywar został wyselekcjonowany w dużej mierze z myślą o nasadzeniach miejskich. W przeciwieństwie do gatunku, tworzy już w młodości dosyć zwartą koronę o stożkowatym kształcie i przy odrobinie pielęgnacji wytwarza pojedynczy przewodnik. Drzewka mające dopiero 3 – 4 metry wysokości lub nieco więcej zaczynają rozbudowywać koronę, na tym etapie mają już jednak uformowany ładny, prosty, pojedynczy pień, co bywa problemem w uprawie innych odmian glediczji. Rośnie dynamicznie, w pierwszych latach po posadzeniu może osiągać przyrosty rzędu 100 cm, a tempo takie utrzymuje się przez szereg lat, dzięki czemu w krótkim czasie otrzymujemy pokaźne, ładne drzewo. Po osiągnięciu około 10 metrów wysokości tempo wzrostu zwalnia wyraźnie, a dobrze zaplanowane nasadzenia nie kolidują z budynkami ani innymi roślinami.

 

Glediczje to rośliny o niskich wymaganiach glebowych, dzięki symbiozie z bakteriami wiążącymi azot radzą sobie świetnie na stanowiskach skrajnie nieprzyjaznych dla wielu innych gatunków. Do największych ozdób tej odmiany, prócz ciekawego pokroju należy zaliczyć także delikatne, złożone liście, które dają niezbyt głęboki cień, a jesienią przebarwiają się na złocistożółty kolor. Historia tej odmiany związana jest z nasadzeniami miejskimi, ale w określonych warunkach drzewo to świetnie spisuje się także w ogrodach prywatnych – posadzone jako soliter na polance lub w reprezentacyjnym miejscu przed domem lub innego typu posiadłością będzie zdobić swoją klasyczną urodą. Jest to także dobra propozycja do obsadzania alejek oraz taktów pieszych czy dróg rowerowych, łatwa w uprawie i praktycznie całkowicie mrozoodporna w naszym klimacie.

  • Pojemnik C3
  • Model Wys. 50-70 cm

Napisz swoją recenzję

Glediczja trójcierniowa 'Skyline'

Glediczja trójcierniowa 'Skyline'

Gleditsia triacanthos   var. inermis 'Skyline' Ten kultywar został wyselekcjonowany w dużej mierze z myślą o nasadzeniach miejskich. W przeciwieństwie do gatunku, tworzy już w młodości dosyć zwartą koronę o stożkowatym kształcie i przy odrobinie pielęgnacji wytwarza pojedynczy przewodnik. Drzewka mające dopiero 3 – 4 metry wysokości lub nieco więcej zaczynają rozbudowywać koronę, na tym etapie mają już jednak uformowany ładny, prosty, ...