Świerk sachaliński

Świerk sachaliński Picea glehnii

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Picea glehnii (F.Schmidt) Mast.
Drzewo dorastające do 30 m wysokości o stożkowej koronie i pniu sięgającym nawet 1 m średnicy w pierśnicy. Naturalnie występuje w Japonii, przede wszystkim na Hokkaido, niewielka populacja występuje także w północnej części Honsiu. Jak wskazuje nazwa, gatunek rośnie także w dalekowschodniej Rosji, na południu wyspy Sachalin. Porasta przede wszystkim północne i północnozachodnie, skaliste stoki, zasięg jego występowania sięga od poziomu morza do 1650 m n.p.m. i obejmuje tereny o morskim, zimnym, wilgotnym klimacie. Najczęściej występuje na ubogich, kwaśnych glebach bielicowych, jednak spotykano go także na stanowiskach silnie zasadowych. Charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością, bez szwanku znosi mrozy sięgające 34 st. C.
Świerk sachaliński rośnie w formie wysokiego, mocnego drzewa o prostym pniu i dość luźnej koronie. Brązowa, łuszcząca się płatkami kora i czerwono zabarwione młode pędy odróżniają go od innych gatunków świerka. Konary niezbyt liczne, mocne, długie, z krótkimi odgałęzieniami, co sprawia, że korona nie zlewa się w jeden zwarty kształt, tylko tworzy luźną formę. Igły jasnozielone, ostro zakończone, ok. 1 cm długości i 1 mm grubości. Szyszki nieduże (do 5x2,5 cm), o kształcie walcowatym, za młodu czerwonofioletowe, po dojrzeniu brązowe.
Dość szybko rosnący, bardzo dekoracyjny, łatwy w uprawie, niewymagający gatunek, z powodzeniem może być sadzony w parkach i dużych ogrodach w całej Polsce. Tolerancyjny w stosunku do odczynu gleby i jej zasobności, źle reaguje jedynie na suszę i zanieczyszczenia powietrza, dlatego nie nadaje się do miast. Wymaga stanowiska słonecznego.

Napisz swoją recenzję

Świerk sachaliński

Świerk sachaliński

Picea glehnii (F.Schmidt) Mast. Drzewo dorastające do 30 m wysokości o stożkowej koronie i pniu sięgającym nawet 1 m średnicy w pierśnicy. Naturalnie występuje w Japonii, przede wszystkim na Hokkaido, niewielka populacja występuje także w północnej części Honsiu. Jak wskazuje nazwa, gatunek rośnie także w dalekowschodniej Rosji, na południu wyspy Sachalin. Porasta przede wszystkim północne i północnozachodnie, skaliste stoki, zasięg jego ...