Jodła wonna

Jodła wonna Abies amabilis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Abies amabilis Douglas ex J.Forbes
Gatunek pochodzący z zachodniej Ameryki Północnej, gdzie spotyka się go od Oregonu po Alaskę. Rośnie na wysokości do 1500 m n.p.m., wraz z innymi gatunkami porasta duże powierzchnie tworząc rozległe lasy iglaste. Występuje na terenach o klimacie mokrym, morskim, raczej chłodnym. Drzewo długowieczne, najstarsza jodła wonna o udokumentowanym wieku ma ok. 800 lat. Rośnie szybko, dorasta do 25-40 m, w naturze można spotkać także egzemplarze 70-metrowe. Charakteryzuje się regularnym, symetrycznym pokrojem, stożkowym za młodu, u starych drzew cylindrycznym. Gałęzie krótkie, sztywne, wyrastające z pnia pod kątem prostym. Dojrzałe igły ciemnozielone i błyszczące, od spodu kredowobiałe, gęsto ułożone na pędzie, natomiast młode przyrosty jaśniejsze, żywozielone. Igły wydzielają przyjemny, cytrusowy zapach. Szyszki duże, nawet do 15 cm długości i 7 cm średnicy, początkowo fioletowe, po dojrzeniu brązowe, jesienią - jak zwykle u jodeł - rozpadają się na drzewie.
Gatunek nieco wrażliwy, wymaga stałej wilgotności podłoża, źle reaguje na suche, wapienne gleby, suche powietrze oraz duże wahania temperatury. Wymaga stanowiska osłoniętego,  młode rośliny lepiej niż inne jodły znoszą cień. W naturze często pod dojrzałymi, mocno zacieniającymi egzemplarzami spotyka się drzewa stare, nawet 100-letnie, których wysokość nie przekracza 2 m, a które dopiero po zmianie warunków spowodowanych usunięciem cieniującego ich drzewa rozpoczynają intensywny wzrost.  
Pomimo wyższych wymagań, jodła wonna jest cennym gatunkiem parkowym, ponieważ ze względu na regularny pokrój, intensywną barwę igieł oraz ładne, duże szyszki ma ona duże walory dekoracyjnie i pięknie się prezentuje, zwłaszcza na dużych powierzchniach. 

Napisz swoją recenzję

Jodła wonna

Jodła wonna

Abies amabilis Douglas ex J.Forbes Gatunek pochodzący z zachodniej Ameryki Północnej, gdzie spotyka się go od Oregonu po Alaskę. Rośnie na wysokości do 1500 m n.p.m., wraz z innymi gatunkami porasta duże powierzchnie tworząc rozległe lasy iglaste. Występuje na terenach o klimacie mokrym, morskim, raczej chłodnym. Drzewo długowieczne, najstarsza jodła wonna o udokumentowanym wieku ma ok. 800 lat. Rośnie szybko, dorasta do 25-40 m, w ...