Jodła pospolita 'Pyramidalis'

Jodła pospolita 'Pyramidalis' Abies Alba 'Pyramidalis'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Abies alba 'Pyramidalis'
Karłowa odmiana o bardzo regularnym, stożkowym pokroju. Początkowo rośnie w formie wąskiej kolumny, z wiekiem rozszerza się w dolnej części i przyjmuje symetryczny kształt stożka o zwartej, gęstej strukturze. Młode rośliny rosną powoli, u starszych roczne przyrosty mogą być nieco dłuższe. Po 10 latach zwykle osiąga 2-3 m wysokości i ok. 1 m szerokości. Po wielu latach może dorosnąć do 7-10 m wysokości. Igły ciemnozielone, błyszczące, nieco krótsze niż u gatunku. Odmiana pochodzi prawdopodobnie z Niemiec, gdzie była znana już na początku XIX w., chociaż pierwszy raz została opisana w 1851 r. w Wielkiej Brytanii.
Jodła pospolita 'Pyramidalis' jest nie jest zbyt powszechna w ogrodach, za to można ją spotkać w wielu arboretach i kolekcjach na całym świecie. A ze względu na wyjątkowo regularny i foremny kształt zasługuje na popularyzację także wśród amatorów.
Odmiana jest w pełni mrozoodporna, jednak może cierpieć z powodu wysuszających, mroźnych wiatrów albo wiosennych przymrozków, które mogą uszkadzać młode przyrosty, źle znosi także duże wahania temperatur, dlatego powinna być sadzona w miejscach zacisznych, które gwarantowałyby jej ochronę i lekkie zacienienie przynajmniej w młodym wieku. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, średnio wilgotnych, głębokich, lekko kwaśnych. Młode rośliny preferują stanowisko półcieniste, starsze dobrze rosną także w pełnym słońcu.

Napisz swoją recenzję

Jodła pospolita 'Pyramidalis'

Jodła pospolita 'Pyramidalis'

Abies alba 'Pyramidalis' Karłowa odmiana o bardzo regularnym, stożkowym pokroju. Początkowo rośnie w formie wąskiej kolumny, z wiekiem rozszerza się w dolnej części i przyjmuje symetryczny kształt stożka o zwartej, gęstej strukturze. Młode rośliny rosną powoli, u starszych roczne przyrosty mogą być nieco dłuższe. Po 10 latach zwykle osiąga 2-3 m wysokości i ok. 1 m szerokości. Po wielu latach może dorosnąć do 7-10 m wysokości. Igły ...