Jodła syryjska

Jodła syryjska Abies cilicica

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Abies cilicica (Antoine & Kotschy) Carrière
syn. Pinus cilicia Antoine & Kotschy
Gatunek naturalnie rosnący w górach w Turcji, Libanie i Syrii, na wysokości 1000-2100 m n.p.m. W 10 lat osiąga 4 m, maksymalnie może dorastać do 30 m wysokości (w uprawie spotyka się okazy wyższe niż w naturze), najgrubszy zmierzony pień miał ponad 6 m szerokości. Jodła syryjska jest drzewem o smukłym, raczej wąskim, stożkowym pokroju. Igły długie (2,5 cm), cienkie, na młodych przyrostach o wyjątkowo ładnym, jasnozielonym kolorze, starsze nieco ciemniejsze. Szyszki osiągają długość do 20 cm, o barwie czerwonobrązowej.  
Przepiękne, foremne drzewo o żywozielonej, jaskrawej barwie igieł i dekoracyjnych szyszkach, polecane przede wszystkim jako samotnik w dużych ogrodach lub parkach. Naturalnie rośnie na płytkich, przepuszczalnych, wilgotnych glebach wapiennych, więc takie podłoża preferuje, ale może rosnąć także na glinie, toleruje także lekko kwaśny odczyn podłoża. W cieplejszych rejonach Polski powinien zimować bez uszczerbku, w terenach zimniejszych w największe mrozy może być częściowo uszkadzany.

Napisz swoją recenzję

Jodła syryjska

Jodła syryjska

Abies cilicica (Antoine & Kotschy) Carrière syn. Pinus cilicia Antoine & Kotschy Gatunek naturalnie rosnący w górach w Turcji, Libanie i Syrii, na wysokości 1000-2100 m n.p.m. W 10 lat osiąga 4 m, maksymalnie może dorastać do 30 m wysokości (w uprawie spotyka się okazy wyższe niż w naturze), najgrubszy zmierzony pień miał ponad 6 m szerokości. Jodła syryjska jest drzewem o smukłym, raczej wąskim, stożkowym pokroju. Igły ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »