Funkia 'Blue Moon'

Hosta 'Blue Moon'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Hosta 'Blue Moon'


Odmiana funkii o niedużych rozmiarach i ładnych, niebieskich liściach. Zwykle nie osiąga więcej niż 30-40 cm wysokości i nieco więcej szerokości, tworząc zwarte i gęste, niemal kuliste kępy. Cechuje się dość umiarkowanym, ale wystarczającym tempem wzrostu. Aby była lepiej widoczna najlepiej sadzić ją w mniejszych lub większych grupach, z gęstością do trzech roślin na metr kwadratowy.


Sadzona pojedynczo może ginąć wśród wyższych roślin, natomiast można ją jak najbardziej sadzić w donicach na tarasach i balkonach. Liście tej odmiany są niezwykle efektowne, ładnie wycięte, o sercowatym kształcie i niebieskozielonym ubarwieniu, czasem są lekko wydłużone i sercowato jajowate, ich powierzchnia jest matowa. Odmiana ta kwitnie dość długo, bo od czerwca aż do sierpnia. Lejkowate kwiaty zebrane w gęste kwiatostany na wysokich łodygach kwiatostanowych mają ładny fioletowy kolor. Podobnie jak większość funkii preferuje ona gleby luźne, świeże i żyzne, bogate w próchnicę o obojętnym lub lekko kwaśnym pH. Gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna, w gorące lata należy więc zwiększyć częstotliwość podlewania, dobrze jest jeśli funkia taka rośnie w pobliżu zbiornika wodnego np. na obrzeżach oczek wodnych.


Ponieważ jej liście mają niebieski odcień, są one dużo bardziej od innych odmian narażone na poparzenia słoneczne, dlatego też najlepsze stanowisko dla tej odmiany będzie w cieniu np. pod drzewami lub krzewami. Służy ona wówczas doskonale jako roślina okrywowa. Na stanowiskach półcienistych z niewielką ilością słońca również powinna sobie poradzić. Funkia ta w naszym klimacie jest całkowicie mrozoodporna. Bardzo dobrze prezentuje się na rabatach z roślinami o jaśniejszym zabarwieniu, wówczas jej niebieski odcień staje się bardziej wyrazisty i głębszy.