Jodła (Abies mariesii)

Jodła (Abies mariesii) Abies mariesii

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 15-30cm

Abies mariesii

 

Jodła ta, występująca naturalnie w górzystych terenach wyspu Honsiu, w Japonii, tworzy na ogół średniej wielkości, silne drzewa, rzadko przekracza granicę 25 metrów wysokości. Posiada bardzo ładne, żywo zielone, grube i mięsiste igły oraz ozdobne szyszki – niewielkie, ciemnofioletowe, podobne do szyszek jodły koreańskiej. Rośnie najczęściej dość dynamicznie, aczkolwiek równo, tworząc równe piętra rozgałęzień i foremną sylwetkę. Wymaga gleb dobrze zdrenowanych, wilgotnych, stanowisk słonecznych. Świetnie czuje się w chłodnych miejscach o wysokiej wilgotności powietrza, w Polsce nie powinna marznąć ani cierpieć od późnych przymrozków. W ogrodach sprawdzi się jako soliter, sadzona pojedynczo lub w niewielkich grupach.

 

Trzeba koniecznie kalkulować docelowe rozmiary w momencie sadzenia tego drzewa, jeśli będzie rosło w ścisku, zwarciu, to po prostu nie rozwinie okazałej i ozdobnej korony. W młodości co prawda znosi zacienienie, ale drzewa sadzone w celach ozdobnych powinny mieć zapewnioną dużą ilość światła już od samego początku. Dobrymi kompanami tego drzewa mogą być gatunki takie jak świerk chiński, jodła hiszpańska, jodła koreańska czy daglezja sina. Lekko stopniowana, luźna grupa takich wyższych drzew to kompozycja stosowana obecnie rzadko, głównie ze względu na brak miejsca oraz oczekiwanie na szybki efekt. Jeśli aż tak bardzo nie zależy nam na czasie, w jakim można osiągnąć pełen efekt optyczny takiego nasadzenia, jodła ta w wymienionym towarzystwie sprawdzi się bardzo dobrze.


  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 15-30cm

Napisz swoją recenzję

Jodła (Abies mariesii)

Jodła (Abies mariesii)

Abies mariesii   Jodła ta, występująca naturalnie w górzystych terenach wyspu Honsiu, w Japonii, tworzy na ogół średniej wielkości, silne drzewa, rzadko przekracza granicę 25 metrów wysokości. Posiada bardzo ładne, żywo zielone, grube i mięsiste igły oraz ozdobne szyszki – niewielkie, ciemnofioletowe, podobne do szyszek jodły koreańskiej. Rośnie najczęściej dość dynamicznie, aczkolwiek równo, tworząc równe piętra rozgałęzień i ...