Świerk czerwony

Świerk czerwony Picea rubens

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Picea rubens


 

Rzadko uprawiany w Polsce gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych o niezwykłym wyglądzie i cechach. Rodzimym miejscem występowania tego gatunku jest wschodnia część Ameryki Północnej, która charakteryzuje się klimatem o chłodnych, wilgotnych latach i mroźnych zimach, w tych też warunkach świerk czerwony jest drzewem bardzo długowiecznym, może żyć nawet do 400 lat i osiągać do 46 m wysokości! Jednak zwykle drzewo to nie dorasta do takich rozmiarów a jego wysokość plasuje się w granicach 18-30m, co i tak jest imponującym wynikiem. Do Europy gatunek ten został sprowadzony w roku 1755 jako ozdobne drzewo parkowe i do dziś jest wykorzystywany głównie w tym celu. Natomiast w Ameryce Północnej świerk czerwony jest często wykorzystywany do wyrobu papieru. Korona świerku czerwonego ma kształt stożkowaty, jest dość smukła i wąska, a gałęzie rozmieszczone są poziomo i nie zwisają. Pień starszych drzew zwykle osiąga średnicę około 60 cm, kora jest cienka i łuszcząca, szarobrązowa z zewnątrz, a od wewnątrz ciemno bordowa.

 

Świerk ten posiada bardzo atrakcyjne, błyszczące igły o kolorze jasno do ciemnozielonego i długości do 1,5 cm. Ułożone są one na gałęziach dookoła, bardzo równomiernie i gęsto. Szyszki są nieduże, do 4 cm długości, owalne, o zaokrąglonych łuskach, początkowo mają kolor fioletowo czerwony, później ciemnieją i robią się brązowo czerwone. Opadają zwykle jeszcze tej samej zimy po dojrzeniu lub podczas kolejnej zimy. Świerk czerwony preferuje gleby żyzne, błotniste lub gliniaste o obojętnym pH, ale może też rosnąć na glebach kwaśnych. Lubi stanowiska półcieniste lub zacienione, jest całkowicie mrozoodporny. Niestety ze względu na cienką korę i płytkie ukorzenienie jest wrażliwy zarówno na susze i ogień, a także na kwaśne deszcze. 


Napisz swoją recenzję

Świerk czerwony

Świerk czerwony

Picea rubens   Rzadko uprawiany w Polsce gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych o niezwykłym wyglądzie i cechach. Rodzimym miejscem występowania tego gatunku jest wschodnia część Ameryki Północnej, która charakteryzuje się klimatem o chłodnych, wilgotnych latach i mroźnych zimach, w tych też warunkach świerk czerwony jest drzewem bardzo długowiecznym, może żyć nawet do 400 lat i osiągać do 46 m wysokości! Jednak ...