Glicynia chińska 'Alba'

Glicynia chińska 'Alba' Wisteria sinensis 'Alba'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Wisteria sinensis 'Alba'


 

Glicynia chińska to pnącze, które zdobyło serca już wielu ogrodników amatorów w naszym kraju. Jest to roślina, która w okresie kwitnienia wygląda wręcz zachwycająco – obfite, zebrane po kilka kwiatostany wiszą niczym ogromne grona i w zależności od odmiany bardziej lub mniej silnie pachną. Odmiana ‘Alba’ to pnącze zasadniczo podobne do gatunku, rośnie silnie i wymaga mocnych podpór, które oprą się jej ciężarowi. Piękno tego kultywaru polega na kolorze kwiatostanów – są one śnieżnobiałe, a do tego pachną bardzo silnie, o wiele mocniej niż gatunek! Pod względem uprawy jest to roślina niewymagająca, dzięki przynależności do rodziny bobowatych, tworzących symbiotyczne związki z roślinami wiążącymi azot atmosferyczny glicynie będą miały się dobrze nawet tam, gdzie wiele roślin rośnie słabo, rachitycznie. Dla dobrych efektów uprawy ważne jest przede wszystkim słoneczne stanowisko – wspomaga to kwitnienie w sposób bardzo wyraźny.

 

Glicynia powinna także rosnąć w miejscach osłoniętych od wiatrów, co zapobiegnie uszkodzeniom zimowym. W Polsce najczęściej glicynie stosuje się jako pnącza pokrywające różnego rodzaju kratownice czy ściany, jednak w krajach o dłuższej tradycji uprawy tej pięknej rośliny formuje się ją w małe drzewka o parasolowatej koronie lub inne ciekawe formy. Siła glicynii, na którą często narzekają ogrodnicy z powodu złamanych podpór czy pergoli może równie dobrze stać się jej zaletą – odpowiednio prowadzony krzew w ciągu kilku sezonów stworzy pień na tyle silny aby utrzymał swoją niewielką i przycinaną koronę. Krzew odmiany ‘Alba’ można sadzić pojedynczo, ale piękny kontrast dają osobniki biało kwitnące na tle czystego gatunku – widok już rozrośniętych pnączy w pełni kwitnienia, które przypada na maj-czerwiec to niezapomniane wrażenie!


Napisz swoją recenzję

Glicynia chińska 'Alba'

Glicynia chińska 'Alba'

Wisteria sinensis 'Alba'   Glicynia chińska to pnącze, które zdobyło serca już wielu ogrodników amatorów w naszym kraju. Jest to roślina, która w okresie kwitnienia wygląda wręcz zachwycająco – obfite, zebrane po kilka kwiatostany wiszą niczym ogromne grona i w zależności od odmiany bardziej lub mniej silnie pachną. Odmiana ‘Alba’ to pnącze zasadniczo podobne do gatunku, rośnie silnie i wymaga mocnych podpór, które oprą się ...