Glicynia chińska 'Lavender Lace'

Glicynia chińska 'Lavender Lace' Wisteria sinensis 'Lavender Lace'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Wisteria sinensis 'Lavender Lace'


 

Odmiana glicynii o kwiatach w kolorze lawendy, zebranych w duże, mogące dochodzić do 50 cm długości kwiatostany. Pnącze to rośnie silnie, zdecydowanie, dzięki czemu w krótkim czasie uzyskujemy bardzo ładny efekt. Jak w przypadku wielu glicynii również i ta wymaga bardzo solidnych podpór – kratownice, pergole czy inne podpory muszą wytrzymać ciężar szybko przyrastającej rośliny. Dużą zaletą glicynii jest łatwość uprawy – rośnie dobrze nawet na słabszych glebach, piaszczystych, uznawanych często za nieurodzajne. Wszystko za sprawą bakterii wiążących azot z powietrza atmosferycznego, żyjących w symbiozie z roślinami należącymi do rodziny bobowatych, w tym także z glicynią. Do dobrego kwitnienia roślina wymaga miejsc słonecznych, w półcieniu lub większym zacienieniu będzie rozwijać się bujnie, ale ilość kwiatów występująca na pnączu będzie niewielka lub wręcz symboliczna.

 

Młode sadzonki, poniżej 50-100 cm wysokości dobrze jest okrywać na zimę, szczególnie w chłodniejszych regionach kraju, większe egzemplarze o mocno zdrewniałych pędach są już praktycznie całkowicie mrozoodporne i nawet jeśli silne mrozy uszkodzą część pędów jednorocznych to krzew silnie odbije ze starszych konarów. Lawendowe kwiaty tej odmiany wydzielają miłą, słodkawą woń, warto więc zasadzić roślinę niedaleko miejsc gdzie zwykliśmy odpoczywać – blisko ławeczek, tarasów. W ogrodach ciekawie wyglądają także egzemplarze sadzone pod starymi drzewami (także tymi już zamierającymi!), po których glicynia będzie wspinać się, a w momencie kwitnienia zrobi duże wrażenie. Niewielkie drzewka można formować z glicynii również rosnącej samodzielnie, po wyprowadzeniu niewielkiego pnia należy co jakiś czas lekko skracać koronę aby szkielet takiej rośliny wzmocnił się a pień był w stanie utrzymać całą roślinę. W ten sposób już po kilku latach otrzymamy niezwykłe i unikatowe drzewko, którego korona zwieszać się będzie parasolowato, a w momencie kwitnienia, w maju zachwyci dosłownie każdego!


Napisz swoją recenzję

Glicynia chińska 'Lavender Lace'

Glicynia chińska 'Lavender Lace'

Wisteria sinensis 'Lavender Lace'   Odmiana glicynii o kwiatach w kolorze lawendy, zebranych w duże, mogące dochodzić do 50 cm długości kwiatostany. Pnącze to rośnie silnie, zdecydowanie, dzięki czemu w krótkim czasie uzyskujemy bardzo ładny efekt. Jak w przypadku wielu glicynii również i ta wymaga bardzo solidnych podpór – kratownice, pergole czy inne podpory muszą wytrzymać ciężar szybko przyrastającej rośliny. Dużą zaletą ...