Cis japoński odm. luteobaccata

Cis japoński odm. luteobaccata Taxus cuspidata var. luteobaccata

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Taxus cuspidata var. luteobaccata

      Prawie niespotykana odmiana cisu japońskiego, znana głównie z nielicznych ogrodów botanicznych. Fakt tak rzadkiej uprawy tej odmiany powinien dziwić szczególnie dlatego, że jest to wyjątkowo ozdobna i niecodzienna odmiana! Wyróżnia się żółto-złotawym kolorem osnówek owoców, które u cisów są praktycznie zawsze w odcieniach koloru czerwonego. Widok takiego krzewu w pełni owocowania, obwieszonego złocistymi owocami robi bardzo duże wrażenie, które można dodatkowo potęgować sadząc roślinę na przykład w sąsiedztwie cisów o zwyczajnym, czerwonym kolorze owoców. Jako roślina ogrodowa, odmiana ta dorasta do 2 – 3 metrów wysokości, choć po wielu latach uprawy może być nieco większa. Jak wszystkie niemalże cisy, także i ten świetnie znosi cięcie i nadaje się na żywopłoty, budując bardzo zwarte i gęste zimozielone ściany. 

 

Do dobrego wzrostu wymaga gleb w miarę żyznych, umiarkowanie wilgotnych, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Na stanowiskach półcienistych będzie rósł bardzo dobrze, choć przy dobrych warunkach glebowych najlepiej będzie posadzić go w pełnym słońcu, rozwinie się tam najszybciej i będzie obficie owocował. W ogrodach jest stworzony do budowy średniej wielkości oraz dużych klombów, złożonych bądź to z samych iglaków, bądź samych cisów z domieszką odpowiednich krzewów liściastych. Jeden, dwa lub góra trzy krzewy sadzone razem zwielokrotnią efekt, pozwolą także na szybsze jego uzyskanie. Nie jest to jednak roślina nadająca się do obsadzania większych połaci terenu – zatracić można w ten sposób jej wyjątkowość oraz charakter. Nadaje się do uprawy w całym kraju, może jednak podmarzać w trakcie długich mroźnych zim, bez pokrywy śniegowej. Należy również w miarę możliwości unikać sadzenia tego cisa w miejscach bardzo wietrznych.


Napisz swoją recenzję

Cis japoński odm. luteobaccata

Cis japoński odm. luteobaccata

Taxus cuspidata var. luteobaccata       Prawie niespotykana odmiana cisu japońskiego, znana głównie z nielicznych ogrodów botanicznych. Fakt tak rzadkiej uprawy tej odmiany powinien dziwić szczególnie dlatego, że jest to wyjątkowo ozdobna i niecodzienna odmiana! Wyróżnia się żółto-złotawym kolorem osnówek owoców, które u cisów są praktycznie zawsze w odcieniach koloru czerwonego. Widok takiego krzewu w pełni owocowania, obwieszonego ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »