Rdest ziemnowodny

Rdest ziemnowodny Polygonum amphibium

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Polygonum amphibium


 

Niezwykle interesująca bylina mogąca, w zależności od miejsca występowania, przybierać dwie różne formy morfologiczne. Jest to roślina szeroko rozpowszechniona na całej półkuli północnej i w niektórych rejonach półkuli południowej. W Polsce jest pospolita na całym niżu i pogórzu. Rdest ziemnowodny może rosnąć zarówno na lądzie jak i pod wodą, stąd też wzięła się jego nazwa. Rośliny takie różnią się od siebie w tym stopniu, że mogą być wzięte za dwa różne gatunki. Osobniki rosnące na lądzie mają liście na krótkich ogonkach, w kształcie lancetowatym, sztywne i skórzaste, ostro zakończone, o błyszczącej powierzchni.

 

Liście roślin rosnących pod wodą osadzone są na długich do 10 cm ogonkach, mają kształt przeważnie eliptyczny, a koniec zaokrąglony, również są sztywne, skórzaste, o woskowanej, gładkiej blaszce. Różnią się również łodygi obu form. Forma wodna ma łodygę bardzo długą, do 3 m, raczej nierozgałęzioną, grubą i nagą. Łodyga formy lądowej często jest rozgałęziona u dołu, pełzająca lub wzniesiona, do 1 m długości. Kłącza obu form są nieregularnie rozgałęzione, u formy wodnej znajdują się zwykle do 20 cm poniżej dna zbiornika, natomiast u formy lądowej do 60 cm w głąb gleby. Kłącza formy lądowej są znacznie bardziej ekspansywne, toteż w przypadku hodowli zaleca się sadzenie ich na dnie zbiornika aniżeli na jego brzegach. Kwitnienie rozpoczyna się u obu form z początkiem lata i trwa aż do jego końca.

 

Kwiaty osadzone są w postaci kwiatostanów szczytowych na długich do 7 cm szypułach. Kwiatostany mają około 6 cm długości i do 1 cm średnicy, składają się z drobnych obupłciowych, różowych lub białoróżowych kwiatów. Rdest ziemnowodny preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, bagienne, torfiaste, a przede wszystkim żyzne. Może zajmować stanowisko słoneczne lub półcieniste, na każdym rośnie bardzo dobrze. Jest mrozoodporny, jednak liście w zimie zamierają i należy je niezwłocznie usunąć. Roślinę należy rozmnażać i sadzić wiosną, przez podział kłącza bądź też jesienią z nasion tuż po ich zebraniu. Rdest ziemnowodny jest nie tylko ciekawą rośliną ozdobną, ale służy też jako pokarm dla wielu zwierząt hodowlanych. 


Napisz swoją recenzję

Rdest ziemnowodny

Rdest ziemnowodny

Polygonum amphibium   Niezwykle interesująca bylina mogąca, w zależności od miejsca występowania, przybierać dwie różne formy morfologiczne. Jest to roślina szeroko rozpowszechniona na całej półkuli północnej i w niektórych rejonach półkuli południowej. W Polsce jest pospolita na całym niżu i pogórzu. Rdest ziemnowodny może rosnąć zarówno na lądzie jak i pod wodą, stąd też wzięła się jego nazwa. Rośliny takie różnią się od ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »