Hiacynt wodny

Hiacynt wodny Eichhornia crassipes

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Eichhornia crassipes


 

Jest to roślina wodna pochodząca z Ameryki Południowej, z rejonów Amazonii, a obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Jej polska nazwa wzięła się z podobieństwa kwiatostanów do kwiatostanów hiacyntów, będących roślinami cebulowymi. Posiada grube, pełzające kłącze znajdujące się pod wodą, natomiast pozostała część rośliny czyli rozeta liściowa znajduje się nad wodą. Liście są grube, okrągłe lub owalne, duże i mięsiste. Liście są wyposażone w ogonki, które pełnią funkcję pływaków. Roślina kwitnie tylko w bardzo ciepłej wodzie, co w naszym kraju oznacza zakwitanie tylko w najbardziej upalne lata. Kwiaty zebrane są w postaci kłosa, są jasnofioletowe lub białe. Wielkość rośliny uzależniona jest od ilości składników odżywczych w wodzie.

 

Hiacynt wodny jest obecnie do nabycia w większości sklepów z roślinami wodnymi. Trzeba jednak bardzo uważać, gdyż roślina ta bardzo szybko się rozrasta i może nawet zarosnąć cały staw lub oczko wodne, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku jeśli w stawie żyją ryby, brak tlenu powoduje ich uduszenie. W niektórych krajach roślina ta stała się wręcz plagą, tym bardziej, że jest bardzo odporna na zanieczyszczenia, choroby i wszelkie szkodniki. Jej niekontrolowany rozrost utrudniał żeglugę, ułatwiał namnażanie się moskitów i powodował wiele strat w gospodarce, stąd też w niektórych krajach zakazano wprowadzania jej do wód powierzchniowych, np. w Wielkiej Brytanii. W naszym kraju taki scenariusz raczej nie grozi, ponieważ w polskich warunkach klimatycznych hiacynt wodny jest rośliną jednoroczną, a niska temperatura wód spowalnia jego wzrost. 


Napisz swoją recenzję

Hiacynt wodny

Hiacynt wodny

Eichhornia crassipes   Jest to roślina wodna pochodząca z Ameryki Południowej, z rejonów Amazonii, a obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Jej polska nazwa wzięła się z podobieństwa kwiatostanów do kwiatostanów hiacyntów, będących roślinami cebulowymi. Posiada grube, pełzające kłącze znajdujące się pod wodą, natomiast pozostała część rośliny czyli rozeta liściowa znajduje się nad wodą. Liście są grube, okrągłe ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »