Grążel żółty

Grążel żółty Nymphaea lutea

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Nymphaea lutea


 

Bylina wodna rozpowszechniona w całej Europie oraz w środkowej i zachodniej Azji. W Polsce również jest bardzo pospolity. Z wyglądu przypomina nieco grzybieńczyka wodnego, jednakże jest od niego znacznie większy, szczególnie jeśli chodzi o rozmiar liści. Ponadto oba te gatunki mimo znacznego podobieństwa należą do innych rodzin. Grążel należy do rodziny grzybieniowatych, natomiast grzybieńczyk mimo posiada wielu cech tej rodziny, należy do rodziny bobrkowatych. Grążel rozrasta się na mulistym dnie w postaci grubego, długiego kłącza, w którym magazynuje substancje zapachowe. Z kłącza wyrastają nitkowate korzenie oraz liście umieszczone na długich ogonkach. Skórzaste liście pływają na powierzchni wody, są duże, nawet do 30 cm długości, o eliptycznym lub owalnym kształcie oraz głęboko wciętej nasadzie. Najczęściej mają one kolor zielony, ale czasem zdarzają się też okazy o ciemniejszych, nieco brunatnych liściach.

 

Grążele cechują się heterofilią, co oznacza, że posiadają dwa rodzaje liści. W tym przypadku liście drugiego rodzaju ukryte są pod wodą i mają pokrój zbliżony do liści sałaty. Kwitnienie rozpoczyna się już w maju i trwa  długo, bo aż do wrześni. Kwiaty umieszczone są na długich szypułkach wrastających nad powierzchnię wody. Są żółte i mają do 6 cm średnicy, wydzielają bardzo przyjemny, jabłkowy zapach. Owoce – torebki unoszone są na powierzchni wody i po jakimś czasie pękając wysypując nasiona. W warunkach domowych roślinę tę rozmnaża się poprzez podział kłącza. Może być sadzony zarówno w oczkach wodny jak i w większych stawach bądź dużych akwariach. Trzeba jednak pamiętać, że grążel żółty jest rośliną trującą, zawiera bardzo niebezpieczne alkaloidy, niegdyś był stosowany w lecznictwie w postaci preparatów homeopatycznych.


Napisz swoją recenzję

Grążel żółty

Grążel żółty

Nymphaea lutea   Bylina wodna rozpowszechniona w całej Europie oraz w środkowej i zachodniej Azji. W Polsce również jest bardzo pospolity. Z wyglądu przypomina nieco grzybieńczyka wodnego, jednakże jest od niego znacznie większy, szczególnie jeśli chodzi o rozmiar liści. Ponadto oba te gatunki mimo znacznego podobieństwa należą do innych rodzin. Grążel należy do rodziny grzybieniowatych, natomiast grzybieńczyk mimo posiada ...