Golteria chilijska

Golteria chilijska Pernettya mucronata

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Pernettya mucronata


 

To niska, zimozielona krzewinka, której ojczyzną jest Chile. Cechuje się powolnym wzrostem i dorasta do wysokości około 0,5m. Rozrasta się dość szeroko, a niektóre z jej cienkich, pokrytych kutnerem pędów, płożą się po ziemi. Roślina mimo niskiego wzrostu jest bardzo efektowna i często jest uprawiana jaka roślina ozdobna. Przede wszystkim przez cały rok jej ozdobą są liście – skórzaste, błyszczące, eliptyczne, długości do 2 cm, o ostrych wierzchołkach i kłujących ząbkach na brzegu. Są one ciemnozielone, zaś jesienią lekko czerwienieją. Dzwonkowate kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu, są drobne, niepozorne, koloru białego lub jasnoróżowego, rozmieszczone w kątach liści. Najbardziej atrakcyjne są jednak owoce tej krzewinki. Pojawiają się one we wrześniu i październiku, mają postać dużych, różowych kulek, upakowanych w małe grona, co ciekawe są jadalne. Każdy owoc ma około 1 cm średnicy, dość długo pozostają one na krzewince, wyglądając niezwykle dekoracyjnie.

 

Golteria chilijska nie jest wystarczająco mrozoodporna, aby można ją było swobodnie sadzić w naszym kraju bezpośrednio w gruncie (choć przy solidnym okrywaniu na zimę jest to możliwe), za to jej niewielkie rozmiary pozwalają na sadzenie w pojemnikach zarówno w ogrodach jak i na balkonach i tarasach. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych o kwaśnym odczynie, najlepiej o umiarkowanej wilgotności. Preferuje stanowiska o pełnym nasłonecznieniu lub lekko zacienione, ciepłe i zaciszne. W miejscach o cieplejszym klimacie służy przede wszystkim jako roślina ogrodowa, a także do obsadzania ogródków skalnych i wrzosowisk.

Napisz swoją recenzję

Golteria chilijska

Golteria chilijska

Pernettya mucronata   To niska, zimozielona krzewinka, której ojczyzną jest Chile. Cechuje się powolnym wzrostem i dorasta do wysokości około 0,5m. Rozrasta się dość szeroko, a niektóre z jej cienkich, pokrytych kutnerem pędów, płożą się po ziemi. Roślina mimo niskiego wzrostu jest bardzo efektowna i często jest uprawiana jaka roślina ozdobna. Przede wszystkim przez cały rok jej ozdobą są liście – skórzaste, błyszczące, ...