Cis krótkolistny

Cis krótkolistny Taxus brevifolia

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Taxus brevifolia


 

Średniej wielkości drzewo iglaste, które dziko rośnie jedynie w Ameryce Północnej, a dokładnie na zachodzie USA i Kanady w pasie od Alaski po Kalifornię. U nas gatunek ten występuje jedynie w uprawie jako drzewo ozdobne, jednak nie jest jeszcze tak popularny jak inne gatunki i odmiany cisów. Drzewo dorasta do 25 m wysokości, jednak smukły, stożkowaty i często szeroki u nasady pokrój ujmuje mu nieco wysokości. Pień również jest smukły, pokryty cienką, łuszczącą się, czerwonobrązową korą. Zawiera ona substancję, którą obecnie wykorzystuje się w produkcji leków przeciwnowotworowych, stąd też coraz większe zainteresowaniem tym gatunkiem, które jednak nie jest wcale wskazane, gdyż jest to gatunek endemiczny i dość rzadki. Jego drewno jest twarde i również jest wykorzystywane przez człowieka do produkcji różnych elementów drewnianych.

 

Igły zwężają się obustronnie, mają około 2 cm długości, z wierzchu są ciemnozielone, od spodu nico jaśniejsze. Ciekawy jest sposób ich ułożenia na pędach, na młodszych są bowiem ułożone naprzeciwlegle, natomiast na starszych skrętolegle. Nasiona dojrzewają pod koniec lata, są umieszczone w okrągłych, mięsistych, czerwonych osnówkach charakterystycznych dla cisów. Osnówki te wraz z nasionami są nie lada ozdobą, jednak trzeba pamiętać, że są one bardzo trujące, podobnie zresztą jak kora i igły tej rośliny, które wykazują silne cytotoksyczne działanie. Cis krótkolistny jest gatunkiem bardzo tolerancyjnym i mrozoodpornym. Wystarczą mu przeciętne gleby ogrodowe o umiarkowanej wilgotności oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko.

Napisz swoją recenzję

Cis krótkolistny

Cis krótkolistny

Taxus brevifolia   Średniej wielkości drzewo iglaste, które dziko rośnie jedynie w Ameryce Północnej, a dokładnie na zachodzie USA i Kanady w pasie od Alaski po Kalifornię. U nas gatunek ten występuje jedynie w uprawie jako drzewo ozdobne, jednak nie jest jeszcze tak popularny jak inne gatunki i odmiany cisów. Drzewo dorasta do 25 m wysokości, jednak smukły, stożkowaty i często szeroki u nasady pokrój ujmuje mu nieco ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »