Dziurawiec kielichowaty

Dziurawiec kielichowaty Hypericum calycinum

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Hypericum calycinum


Niski krzew o półzdrewniałych pędach, występujący naturalnie na terenie Europy południowo-wschodniej i w Azji Mniejszej. Dorasta do około 40 cm wysokości i rozrasta się dość szybko przez rozłogi. Posiada skórzaste, zimozielone, lancetowate liście, długości do 7 cm, z wierzchu ciemnozielone, a od spodu o lekkim niebieskim odcieniu. Kwitnie od czerwca aż do sierpnia, pokrywając porastający tere żółtym dywanem. Kwiaty są duże, talerzykowate, jaskrawożółte, o średnicy do 6 cm. Stanowią one największą ozdobę rośliny.

 

Gatunek ten preferuje gleby bogate w próchnicę, umiarkowanie wilgotne lub suche. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w cieniu. Oślina ta nie wymaga dużego zaangażowania jeśli chodzi o uprawę jednak trzeba uważać aby zimą nie przemarzła. Wczesną wiosną najlepiej przyciąć ją tuż przy ziemi, co sprzyja szybszemu rozrostowi i większemu zagęszczeniu pędów. Dziurawiec kielichowaty to znakomita roślina nadająca się do ogródków skalnych, dobrze przedstawia się w zestawieniu z bylinami. Nadaje się również do umacniania skarp i zboczy oraz jako roślina zadarniająca. Tworzy też ładne grupy pod luźno rosnącymi drzewami. Nie powinna być jednak sadzona na rabatach, gdyż zbyt szybko się rozrasta wypychając inne rośliny. 

Napisz swoją recenzję

Dziurawiec kielichowaty

Dziurawiec kielichowaty

Hypericum calycinum Niski krzew o półzdrewniałych pędach, występujący naturalnie na terenie Europy południowo-wschodniej i w Azji Mniejszej. Dorasta do około 40 cm wysokości i rozrasta się dość szybko przez rozłogi. Posiada skórzaste, zimozielone, lancetowate liście, długości do 7 cm, z wierzchu ciemnozielone, a od spodu o lekkim niebieskim odcieniu. Kwitnie od czerwca aż do sierpnia, pokrywając porastający tere żółtym dywanem. ...