Głóg pensylwański

Głóg pensylwański Crataegus pennsylvanica

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Crataegus pennsylvanica


 

Średniej wielkości drzewo rosnące naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej, a dokładnie w Pensylwanii i Virginii. Dorasta do 9 m wysokości i obecnie jest uprawiany w innych krajach jako drzewo ozdobne, ale nierzadko też jako drzewo owocowe, gdyż owoce jego nadają się na przetwory, a ponadto posiadają wiele cennych właściwości leczniczych, m.in. wywierają bardzo pozytywny wpływ na serce i cały układ krążenia. Samo drzewo wygląda dość niepozornie, jest smukłe z nieregularną lub lekko zaokrągloną koroną, jednak jego drewno jest twarde i wytrzymałe i może służyć do produkcji różnych drobnych drewnianych przedmiotów. Liście są drobne, zielone, jajowate i drobno ząbkowane na brzegach, raczej nie przypominają liści naszych rodzimych głogów.


Kwitnie dość obficie w maju, natomiast owoce, okrągłe, czerwone i całkiem sporych rozmiarów pojawiają się od wrześnie do października i są największą ozdobą tej rośliny. Gatunek ten jest bardzo tolerancyjny i łatwy w uprawie. Preferuje gleby piaszczyste lub gliniaste, obojętne lub alkaliczne, mokre lub wilgotne. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Jest wystarczająco mrozoodporny i w cieplejszych rejonach naszego kraju nie powinien przemarzać. Ponadto wytrzymuje krótkie okresy suszy, silne wiatry i zanieczyszczenia środowiska. Może być sadzony zarówno w parkach jak i ogrodach, ale obecnie często uprawia się go jako drzewo owocowe np. w Wielkiej Brytanii.


Napisz swoją recenzję

Głóg pensylwański

Głóg pensylwański

Crataegus pennsylvanica   Średniej wielkości drzewo rosnące naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej, a dokładnie w Pensylwanii i Virginii. Dorasta do 9 m wysokości i obecnie jest uprawiany w innych krajach jako drzewo ozdobne, ale nierzadko też jako drzewo owocowe, gdyż owoce jego nadają się na przetwory, a ponadto posiadają wiele cennych właściwości leczniczych, m.in. wywierają bardzo pozytywny wpływ na serce i ...