Ambrowiec amerykański Liquidambar styraciflua

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik P11
  • Model Wys. 80-120cm

Liquidambar styraciflua

     Drzewo liściaste pochodzące z Ameryki Północnej. Osiąga około 20m wysokości przy czym pień osiąga 2m średnicy. Charakterystyczną cechą tej odmiany są liście. Bardzo duże nawet do 19cm i z ogonkiem który mierzy 7cm, wyglądem przypominają liść klonu. Liście ciemno zielone i bardzo gęste często na jesień zmieniają barwę na jasny pomarańcz, czerwony i fioletowy. Kwiatostany obu pułci są w różnych gałęziach tego samego pnia. Owoce suche, kuliste o średnicy od 2,5 do 4cm średnicy. Każdy owoc zawiera kolce z jednym bądź dwoma nasionami. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych i kwaśnych. Miejsce nie ma znaczenia rośnie dobrze w słońcu jak i cieniu.

     Pierwsza wzmianka o tej roślinie pojawiała się w 1951, opisuje je F.Hernandez jako drzewo o bursztynowym płynie. W Europie pojawia się już w 1686r opisana przez J.Banistera jako drzewo gumowe. Płyn Ambrowca zwany płynem bursztynowym nie ma specjalnych właściwości leczniczych. Używany do tabaki, a dawniej wykorzystywany do palenia na dworze przez meksykańskich cesarzy. Amerykanie włożyli próbkę olejku do Kopca Pamięci w Worl Trade Center.

  • Pojemnik P11
  • Model Wys. 80-120cm
Oceń 
Jacek Widera
2014-04-04

Ambrowiec

Należy to drzewo sadzić jako soliter. Ma ciekawe głęboko wcięte liście. Prawdziwy pokaz drzewo daje jesienią. Niesamowicie kolorowe. Liście mają kolory od zieleni po ciemną czerwień poprzez zółć, pomarańcz i czerwień. Na jednym liściu można mieć te wszystkie kolory równocześnie. Co ciekawe odwrotna strona liścia ma inny układ kolorów. Młode sadzonki należy chronić na zimę.

Napisz swoją recenzję

Ambrowiec amerykański

Ambrowiec amerykański

Liquidambar styraciflua      Drzewo liściaste pochodzące z Ameryki Północnej. Osiąga około 20m wysokości przy czym pień osiąga 2m średnicy. Charakterystyczną cechą tej odmiany są liście. Bardzo duże nawet do 19cm i z ogonkiem który mierzy 7cm, wyglądem przypominają liść klonu. Liście ciemno zielone i bardzo gęste często na jesień zmieniają barwę na jasny pomarańcz, czerwony i fioletowy. Kwiatostany obu pułci są w różnych gałęziach tego ...