Bluszcz pospolity 'Harold'

Bluszcz pospolity 'Harold' Hedera helix 'Harold'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Hedera helix 'Harold'

Piękna odmiana bluszczu pospolitego, o liściu średniej wielkości, upstrzonym licznymi kremowymi lub żółtymi cętkami. Rośnie szybko, szczególnie w młodości jego roczne przyrosty mogą przekraczać 1 metr długości. Najlepiej będzie rozwijał się w miejscach półcienistych lub zacienionych, ale pod warunkiem dostatecznie wilgotnego podłoża również w pełnym słońcu. Jako że główną cechą ozdobną tej odmiany są liście w typie aureovariegata, dla ich dobrego wybarwienia należy unikać stanowisko zbyt mocno zacienionych – tam liście mogą zielenieć, a cętki nie będą widoczne. Wymaga gleb w miarę żyznych i wilgotnych, nie przesychających. W pierwszych sezonach po posadzeniu warto bluszcz zasilić, aby ułatwić mu start oraz wspomóc rozbudowę korzeni w nowym miejscu.

 

Świetnie wygląda porastając mury, kratownice, gdzie dzięki szczelnej powłoce jaką tworzy możemy zamaskować nieciekawe widoki. Może rosnąć w kompozycji monotematycznej, ale również z czystym gatunkiem bluszczu pospolitego – oba te zimozielone pnącza będą stanowić dla siebie wzajemnie towarzystwo, a dzięki ciemnej zieleni gatunku, odmiana ‘Harold’ będzie lepiej widoczna. W mniejszych ogrodach spełniać może także funkcje rośliny okrywowej, tworząc powłokę zarówno w miejscach zacienionych, jak również słonecznych, np. porastając fragmenty ogrodów skalnych, czy otoczenie oczek wodnych. Jest nieco bardziej wrażliwy na silne mrozy od gatunku, nie ma jednak zbyt dużej tendencji do wymarzania, można powiedzieć, że podmarza jedynie w trakcie bardzo mroźnych i jednocześnie bezśnieżnych zim. Po zadomowieniu się w nowym miejscu będzie rośliną praktycznie bezobsługową. 


Napisz swoją recenzję

Bluszcz pospolity 'Harold'

Bluszcz pospolity 'Harold'

Hedera helix 'Harold' Piękna odmiana bluszczu pospolitego, o liściu średniej wielkości, upstrzonym licznymi kremowymi lub żółtymi cętkami. Rośnie szybko, szczególnie w młodości jego roczne przyrosty mogą przekraczać 1 metr długości. Najlepiej będzie rozwijał się w miejscach półcienistych lub zacienionych, ale pod warunkiem dostatecznie wilgotnego podłoża również w pełnym słońcu. Jako że główną cechą ozdobną tej odmiany są liście w ...