Sosna pospolita 'Globosa'

Sosna pospolita 'Globosa' Pinus sylvestris 'Globosa'

28,00 zł

Wyczerpanie zapasów

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys. 35-60cm

Pinus sylvestris 'Globosa'

Bardzo rzadka, kulista odmiana sosny pospolitej. Rośnie wolno, wykształcając już w młodości równy, kulisty pokrój, który wraz z wiekiem, szczególnie u osobników uprawianych przez 2 -3 dekady zaczyna czasami ulegać lekkim deformacjom, przyjmując rozmiary rzędu 1,5 – 2,5 metra wysokości i tyle samo szerokości. Jest to odmiana podobna pod względem rozmiarów docelowych do ‘Watereri’, ale posiada bardziej równomierną i proporcjonalną, owalną koronę, rośnie też wyraźnie wolniej. Nadaje się zdecydowanie do małych ogrodów do budowy bezobsługowych kompozycji, które będą zdobić niezmiennie przez wiele lat, a nawet dekad.

 

Świetnie współgra z mniejszymi odmianami posadzonymi na jej tle, szczególnie wybarwiającymi się na różne kolory w trakcie roku oraz posiadającymi ciekawe i nietypowe jak na iglaki formy wzrostowe (np. sosna pospolita ‘Hillside Creeper’). Jak przystało na sosnę, urośnie dobrze nawet na słabej glebie, o niskim poziomie wilgotności. Do szczęścia potrzeba jej jedynie odpowiednio słonecznego stanowiska, w cieniu będzie słabowita i rachityczna. Sosnę tę można lekko przycinać, podkreślając jej pokrój, dzięki czemu zagęści się jeszcze mocniej, choć nie jest to konieczne, ponieważ sama w sobie stanowi ciekawą i można nawet rzec unikatową odmianę. W większych ogrodach, bądź parkach może rosnąć samotnie lub, co lepiej wygląda, w niewielkich grupach, ale tak aby osobniki nie stykały się ze sobą. W pierwszych latach po nasadzeniu może nie będzie to wyglądać imponująco, ale po paru sezonach uzyskamy naprawdę rzadki i klasyczny wygląd takiej aranżacji.

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Wys. 35-60cm

Napisz swoją recenzję

Sosna pospolita 'Globosa'

Sosna pospolita 'Globosa'

Pinus sylvestris 'Globosa' Bardzo rzadka, kulista odmiana sosny pospolitej. Rośnie wolno, wykształcając już w młodości równy, kulisty pokrój, który wraz z wiekiem, szczególnie u osobników uprawianych przez 2 -3 dekady zaczyna czasami ulegać lekkim deformacjom, przyjmując rozmiary rzędu 1,5 – 2,5 metra wysokości i tyle samo szerokości. Jest to odmiana podobna pod względem rozmiarów docelowych do ‘Watereri’, ale posiada bardziej ...