Dereń wielkolistny

Dereń wielkolistny Cornus macrophylla

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

 Cornus macrophylla

      Jest drzewem dorastającym w naturze zwykle do 15 m wysokości, w bardzo korzystnych warunkach nawet do 22 m (jeden z największych gatunków derenia), u nas może osiągnąć około 12 m, często rośnie wielopniowo i wykształca szeroką, okrągłą koronę. Pochodzi z Chin, Japonii i Korei, gdzie rośnie w nizinnych i górskich lasach, w zaroślach i nad potokami. Korowina w młodości gładka, w późniejszym wieku spękana i łuszcząca się, barwy szaroczarnej. Liście jajowate, o pofalowanym brzegu, długości do 17 cm i szerokości do 8 cm, na górnej stronie ciemnozielone i błyszczące, na dolnej z niebieskawym odcieniem. Kwiaty czteropłatkowe, barwy białej, pachnące, średnicy do 1 cm, zebrane w baldachogrona szerokości do 15 cm. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Owoce są kuliste, początkowo zielone, potem purpurowe, a po dojrzeniu (na przełomie sierpnia i września) niebieskoczarne średnicy około 0,5 cm. Sadzić można zarówno w miejscach zacienionych jak i słonecznych (w pełnym słońcu gałęzie ułożone są bardziej warstwowo, i są gęściej ulistnione), najlepiej na glebach średnio wilgotnych, ale przepuszczalnych, jednak toleruje również suche stanowiska. Jest odporny na mróz i łatwy w uprawie.
          Zastosowanie: Drzewo to odznacza się bardzo pięknym ulistnieniem. Powinno być sadzone na wyeksponowanym stanowisku. Efektownie wyglądają zarówno pojedyncze okazy, jak i rosnące w grupie. Cenny także ze względu na kwiatostany, które ładnie kontrastują z ciemną zielenią liści i zdobią roślinę późnym latem, gdy większość drzew i krzewów już zakończyła kwitnienie. Ponadto jest jedną z niewielu roślin drzewiastych tolerujących jednocześnie spore zacienienie i dość suchą glebę.

Napisz swoją recenzję

Dereń wielkolistny

Dereń wielkolistny

 Cornus macrophylla       Jest drzewem dorastającym w naturze zwykle do 15 m wysokości, w bardzo korzystnych warunkach nawet do 22 m (jeden z największych gatunków derenia), u nas może osiągnąć około 12 m, często rośnie wielopniowo i wykształca szeroką, okrągłą koronę. Pochodzi z Chin, Japonii i Korei, gdzie rośnie w nizinnych i górskich lasach, w zaroślach i nad potokami. Korowina w młodości gładka, w późniejszym wieku spękana i ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »