Dereń świdwa

Dereń świdwa Cornus sanguinea

6,00 zł

  • Pojemnik P11, C2
  • Model Wys. 30-100cm

Cornus sanguinea

           Gatunek europejsko-syberyjski rozprzestrzeniony od Europy do Bajkału. Zwarty krzew wysokości do 4 m, gałęzie brązowawozielone, zaczerwienione od strony słonecznej, rzadziej zielonkawe, często łukowato wygięte. Pąki okryte 2 łuskami, zielonkawożółte, wszystkie jednakowe, przylegające do gałązek. Liście eliptyczne, długości 4—8 cm, zaostrzone, na dolnej stronie zielone : owłosione; nerwów 3—5 par. Kwiaty białawe, zebrane na końcach pędów w gęste, owłosione baldachogrona średnicy 4—5 cm. Kwitnie w maju i czerwcu. Pestkowce wielkości ziarna grochu, niebieskoczarne, uwieńczone płatkami korony, na czerwonych szypułkach, z 2 pestkami. Dojrzewają we wrześniu. Pędy w stanie bezlistnym, pąki nakrzyżległe, bezłuskie, kwiatowe bardziej wypukłe, boczne osadzone na krótkich trzoneczkach, przylegające. Pęd cienki, prosty, w węzłach spłaszczony. Kora od strony słonecznej purpurowa, od strony zacienionej zielona, gładka, matowa. Dereń świdwa występuje w Polsce w podszyciu lasów liściastych i mieszanych, w zaroślach, na całym niżu i w niższych położeniach górskich; gatunek charakterystyczny dla klasy Querco-Fagetea; dobrze znosi ocienienie, jest niewrażliwy na mróz i niezbyt wymagający pod względem gleby. Łatwo rozmnaża się wegetatywnie z odrostów korzeniowych; rośnie powoli. Pędy ma mniej ozdobne od derenia białego, liście natomiast barwią się w jesieni na czerwono.
           Zastosowanie: Nasadzenia żywopłotowe, parkowe, a także do kształtowania  zieleni miejskiej oraz naturalistycznych nasadzeń ogrodowych.

  • Pojemnik P11, C2
  • Model Wys. 30-100cm

Napisz swoją recenzję

Dereń świdwa

Dereń świdwa

Cornus sanguinea            Gatunek europejsko-syberyjski rozprzestrzeniony od Europy do Bajkału. Zwarty krzew wysokości do 4 m, gałęzie brązowawozielone, zaczerwienione od strony słonecznej, rzadziej zielonkawe, często łukowato wygięte. Pąki okryte 2 łuskami, zielonkawożółte, wszystkie jednakowe, przylegające do gałązek. Liście eliptyczne, długości 4—8 cm, zaostrzone, na dolnej stronie zielone : owłosione; nerwów 3—5 par. ...