Dąb szypułkowy 'Salfast'

Dąb szypułkowy 'Salfast' Quercus robur 'Salfast'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Wys. 20-30cm

Quercus robur 'Salfast'

 

Jedna z najbardziej niezwykłych odmian dębu szypułkowego, zupełnie niepodobna do gatunku! Jest to odmiana jeszcze stosunkowo młoda, mało poznana i słabo rozpowszechniona, jednak niezwykle oryginalna i naprawdę warta upowszechnienia. Po pierwsze nawet w niewielkim stopniu ‘Salfast’ nie przypomina dęba szypułkowego. Pokrój tej odmiany jest bowiem wąsko kolumnowy, smukły, a jego docelowa wysokość nie przekracza 10 m. Liście są jeszcze bardziej wyjątkowe ponieważ nie są w ogóle klapowane jak u gatunku tylko owalne i całobrzegie. Wczesną wiosną mają one jaskrawo zielony kolor, później lekko ciemnieją i matowieją, a na jesieni przebarwiają się na jasne tonacje czerwieni.

 

Dąb ten cechuje się dość wolnym, ale zadowalającym tempem wzrostu. Ze względu na małe rozmiary nie zajmuje on dużo miejsca i może być uprawiany nawet w małych ogrodach, zarówno jako soliter jak i w niedużych grupach albo w szpalerach. Mogą mu towarzyszyć niższe rośliny takie jak byliny, ale również ładne zwisło pędowe formy modrzewi lub miłorzębów szczepione na pniu. ‘Salfast’ nie jest szczególnie wybredny jeśli chodzi o warunki uprawy, a w dodatku jest rośliną całkowicie mrozoodporną. Najlepiej rośnie na glebach żyznych lub przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych i obojętnych oraz lekko rozluźnionych. Preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. 

  • Pojemnik C1,5
  • Model Wys. 20-30cm

Napisz swoją recenzję

Dąb szypułkowy 'Salfast'

Dąb szypułkowy 'Salfast'

Quercus robur 'Salfast'   Jedna z najbardziej niezwykłych odmian dębu szypułkowego, zupełnie niepodobna do gatunku! Jest to odmiana jeszcze stosunkowo młoda, mało poznana i słabo rozpowszechniona, jednak niezwykle oryginalna i naprawdę warta upowszechnienia. Po pierwsze nawet w niewielkim stopniu ‘Salfast’ nie przypomina dęba szypułkowego. Pokrój tej odmiany jest bowiem wąsko kolumnowy, smukły, a jego docelowa wysokość nie ...