Dereń pomarszczony

Dereń pomarszczony Cornus rugosa

8,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 10-20cm

Cornus rugosa

 

Ciekawy gatunek derenia porastający naturalnie tereny Ameryki Północnej. Jest to średniej wielkości krzew o umiarkowanym tempie wzrostu, docelowo może osiągnąć około 3 m wysokości i podobną szerokość. Cechuje się nieregularną, luźną i rozłożystą koroną, która z wiekiem stopniowo się zagęszcza. Charakterystyczne są liście tego gatunku, są one duże, jajowate, zielone, na ich powierzchni widoczne jest wyraźne, głębokie unerwienie, a także poprzeczne, mało wyraziste u młodych i bardziej widoczne u starszych liści karbowanie, dzięki któremu gatunek ten nosi właśnie taką, a nie inną nazwę. Liście na jesieni przebarwiają się na bardzo atrakcyjny fioletowo czerwony kolor i długo pozostają na krzewie, nieraz do końca jesieni.

 

Gatunek ten kwitnie dość późno, bo dopiero w czerwcu. Kwiaty przypominają te występujące u pospolicie u nas występujących gatunków dereni, są drobne, białe, zebrane w nieduże, parasolowate kwiatostany. Pod koniec sierpnia ich miejsce zastępują ładne, okrągłe owoce, przeważnie w kolorze białym, rzadziej bladoniebieskim, wspaniale kontrastujące z jesiennym zabarwieniem liści. Pozostają na krzewie równie długo jak liście. Dereń pomarszczony jest jeszcze dość rzadko spotykany u nas w uprawie, ale godny polecenia, jako że jest rośliną całkowicie mrozoodporną i mało wymagającą w uprawie. Jego kolorystyka również jest dużym atutem, gdyż można z jego pomocą tworzyć wielobarwne rabaty np. z zielonymi lub żółtymi iglakami w tle. Dobrze prezentuje się rosnąc wśród innych roślin wzdłuż ścieżek, zarówno pojedynczo jak i w grupach. Dobrze rośnie na glebach żyznych, wilgotnych lub umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. 

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 10-20cm

Napisz swoją recenzję

Dereń pomarszczony

Dereń pomarszczony

Cornus rugosa   Ciekawy gatunek derenia porastający naturalnie tereny Ameryki Północnej. Jest to średniej wielkości krzew o umiarkowanym tempie wzrostu, docelowo może osiągnąć około 3 m wysokości i podobną szerokość. Cechuje się nieregularną, luźną i rozłożystą koroną, która z wiekiem stopniowo się zagęszcza. Charakterystyczne są liście tego gatunku, są one duże, jajowate, zielone, na ich powierzchni widoczne jest wyraźne, głębokie ...